CBSA – Kanada Határőrsége (Videó!)

A Canada Border Services Agency, azaz a Kanadai Határszolgálati Ügynökség a határon átkelni szándékozókat, a határon átívelő kereskedelmi tevékenységet felügyeli és ellenőrzi a nap minden másodpercében. Az Ügynökségnek több, mint száz különböző törvényt és más előírást kell betartatnia, amelyek segítségével meg tudják őrzini Kanada és a kanadaiak biztonságát!

Persze, mondhatnánk, hogy milyen könnyű dolga a kanadai határőröknek, hiszen Kanada csak 1 országgal határos, s ezért, aki be akar lépni az Kanadába, az legyen bármilyen nemzetiségű, úgy is csak az Egyesült Államok felől érkezhet.

Azonban a megfogalmazás úgy pontos, hogy a kontinens-méretű Kanadának szárazföldi határa(!) csak az Egyesült Államokkal van, s így a világ leghosszabb határszakaszán osztozik az USA-val, amely: 8.891 km hosszú. De mivel Kanada „from sea to sea to sea” ezért vannak még tengeri határai is, méghozzá két másik országgal:

A 2019-es népszámlálási adatok alapján a Franciaországhoz tartozó szigeteknek – amelynek területe összesen 242 km2 (összehasonlításul: Budapest közigazgatási területe 525 km2) -, csak 5.974 lakosa volt. Saint-Pierre és Miquelon korábban Franciaország tengerentúli területe, majd megyéje, végül 1985-től társult államává lett.

Kanada és szomszédjai – klikkelj a térképre a teljes nézethez.

Szóval Kanadába nem csak repülőgépen, gyalogosan, motorkerékpárral, autóval, vagy autóbuszon lehet megérkezni, hanem vízi úton is: Kanada kikötőibe több, mint 150 országból érkeznek kisebb-nagyobb hajók az év minden napján.

A kanadai határállomásokon a belépő oldalon az úti okmányok vizsgálatát követően bárki számíthat egy véletlenszerű ellenőrzésre: ezt hívják „secondary„-nak, azaz másodlagos ellenőrzésnek. Okoskodásnak („Egyáltalán joga van ehhez?”) nincs értelme, miután a határellenőrzés kanadai felségterületen történik, a határőr tisztek munkavégzésük során jogosoltak feltartani/megállítani („vesztegetni az idődet”), iratokat, csomagot, bőröndöt, ruházatot és műszaki eszközöket átvizsgálni (okostelefonok sms üzeneteit, laptopok, tabletek e-mailjet elolvasni), s többek között a nyers, a feldolgozott, a vákuumcsomagolt húsárút, valamint fegyvert és tudatmódosító-szereket elkobozni/lefoglalni azonnali hatállyal!

Neked, mint turistának/utazónak pedig kötelessége alávetnie magát a határellenőrzésnek!

Ez ilyen egyszerű.

Legtöbb esetben olyan személyek kerülnek ellenőrzésre, akik:

  • még nem jártak Kanadában, vagy
  • korábban már jártak Kanadában, de a határátlépés alkalmával problémákkal szembesültek, vagy
  • kirívó, az átlagostól eltérő magatartást tanusítanak, jól láthatóan izgatottan, idegesen, zavartan viselkednek a határőr tisztek társaságában (kerülik a tekintetüket, próbálnak „láthatatlanná” válni a tömegben, nem adnak egyenes/egyértelmű választ a kérdésekre) … esetleg éppen csak ittasak, vagy
  • mondjuk olyan országból érkeztek, amelyben jellemző a különböző kábítószerek ipari méretű előállítása és csempészete, vagy
  • a detektor-kutyusok valamelyike jelzett a böröndjük, táskájuk körbe szaglászása után… (a beagle-ök végtelenül aranyos és okos jószágok!)

… de közülük sem mindenki, minden alkalommal. Mint mondtam, itt a lényeg a „véletlen-szerű” kiválasztáson van.

Ha valaki tanuló-, vagy munka engedéllyel (angolul: Student Permit / Work Permit) érkezett Kanadába, nagy valószínűséggel el kell beszélgenie az IRCC tisztekkel, azaz a bevándorlási hivatal munkatársaival is.

Ha valaki kábítószert, nagy mennyiségű, vagy engedély-köteles gyógyszert, táplálék-kiegészítőt, esetleg tiltott lőfegyvert, vagy más támadó-eszközt (gázspray, rugós kés) próbál becsempészni Kanadába, annak jellemzően azonnali bilincs az eredménye!

A CBSA tisztnek hazudni tilos, illetve lehet, de úgy is le fogsz bukni(!) és ezzel csak magadnak ártasz - a végén még kitiltanak Kanadából és a következő repülőgéppel haza fognak küldeni!!

De ha valaki csak Csabai kolbászt, vagy párizsis zsemléket hoz be Kanadába, annak a hústermékek elkobzása után csak egy pár száz dolláros büntetést kell kifizetnie, de jobb esetben megúszhatja egy szóbeli figyelmeztetéssel. Szinte biztos pénzbüntetés a „jutalma” annak, aki több, mint 10.000 CAD értékű valutát, vagy a megengedettnél több alkoholt, vagy dohányterméket hoz be magával Kanadába és erről „elfelejti” tájékoztatni a CBSA-t a Bevallási Kártyán (angolul: Declaration Card – megtekinthető/letölthető ezen a linken).

A CBSA már órákkal azelőtt tud rólad mindent is, mielőtt megérkeznél Kanadába.

Én úgy hallottam(!) – de ezt NE vegyétek készpénznek és NE hivatkozzatok rám, illetve erre a cikkre -, hogy ha valamelyik eldöntető kérdés megválaszolásában nem vagytok biztosak, akkor inkább ikszeld be az IGEN-t.

Tapasztalatból mondom (közel 30 alkalommal léptem már át Kanada határát a legkülönbözőbb határállomásokon), hogy a türelem, a kedvesség és a körültekintő bánásmód NEM a kamerának szól, ilyenek a CBSA Officer-ek a szürke, kameráktól mentes hétköznapok során is!

Oké, ennyi írás után jöjjön a CBSA munkájáról szóló, a Border Security – Canada’s Front Line c. dokumentum-sorozat 3. évadának 4 epizódja (amelyeknek egyébként nem is feltétlen kellene fent lennie a YouTube-on – mi viszont „élőben” nézhetjünk a legfrissebb sorozatot a kanadai NatGeo csatornán).

Az alábbi 4 részt szíves figyelmébe ajánlom mindenkinek, aki még nem járt Kanadában, de egyszer majd szeretné meglátogatni az országot és annak is, aki legalább már egyszer járt itt és újra el szeretne jönni. A minőség miatt bocs, ennél többet/jobbat nem találtam.
Egy-egy epizód 22-24 perc hosszú, valamiért egyik-másik videót duplázva töltötték fel (ezért csak az első felét nézd meg).

Köszönöm a megtisztelő figyelmet!

– Lázadó


nyitókép: CBSA