Nem is értem, hogy ezt miért nem a kanadai Tim Hortons* találta ki hamarabb? Nem járok rendszeresen gyorséttermekbe reggelizni, a Mekibe csak a kíváncsiságom vitt be (nálunk minden tartalom). Gasztro-rovatunk nemtom hanyadik része következik, fogyasszátok egészséggel.
A nagy valószínűség szerint a mindenki által jól ismert McDonald’s-ot – jelenleg a világ második legnagyobb gyorsétterem-láncát -, 1940 Május 15-én alapították San Bernardino-ban, Kaliforniában. Az elmúlt 85-ben összesen 100 országban nyitottak üzleteket, amelyek száma 2025 tavaszán már 53.600 felett jár. Naponta több, mint 69 millió ügyfelet szolgálnak ki.
Az amerikai gyorsétterem-lánc 1967 óta, ma már több, mint 100.000 alkalmozottal és 1.400 üzlettel van jelen Kanadában. A kanadai Meki által felhasznált alapanyagok több, mint 85%-a kanadai eredetű.

Az ok, amiért betértem a Mekibe, az új reggeli szenvicsük volt: angol muffin, benne egy tükörtojás + bacon (sült szalonna) + egy szelet lapka sajt + kanadai juharszirup. Ezt ettem én, de a reggeli szendvics kérhető rántott csirkeszelettel – tükörtojás nélkül -, és kolbásszal is amely nem kolbász formájú, de úgy hívják. A valóságban jobban hasonlít egy húspogácsára.

A bacon-ös szendvics 5.29 CAD-ba (ez kb. 1.370 HUF) került, erre jött még rá az 5% adó. Menüben – amikor ropogós bundában sült reszelt burgonya és egy kávé is jár hozzá -, az ár 8.29 CAD (kb. 2.150 HUF).

A reggeli szendvics mellé kértem egy nagy kávét is – mivel nem szeretek ropogós bundában sült reszelt burgonyát enni a kávém mellé, ezért nem kértem menüben.
Az igazat megvallva, az utóbbi időben ízletesebbnek, finomabbnak tűnik a McDonald’s, vagy az A&W kávéja a Timmies-éhez képest. Az árazás a kis kávénál 1,00 CAD-tól, azaz 259 Ft-tól kezdődik, de az extra nagy sem kerül többe 1,75 CAD-nál (tehát 454 Ft-nál) – plusz az Alberta-i 5%-os adó. Ami annyit jelent, hogy 2.000 Ft alatt megvolt az aznapi reggelim.
A papírpoharak méretezése a következő:
- S – small/kicsi: 285 ml,
- M – medium/közepes: 420 ml,
- L – large/nagy: 540 ml,
- XL – extra large/extra nagy: 650 ml.

A kávékba – vagy a teákba -, tetszés szerinti mennyiségben kérhető tej, tejszín, mandula-lé (mert az nem mandulatej!), édesítőszer, cukor, stb.

Ahogyan a fentebbi ábra is mutatja, a 85%-ban kanadai alapanyok között – természetesen(!) -, kizárólag kanadai szarvasmarhát, csirkét, valamint tojást és burgonyát használnak fel a különböző hamburgerek, szendvicsek, sült krumpli, sütik és italok elkészítéséhez. A McDonald’s kanadai ága így és ezúton támogatja a helyi termelőket és állattenyésztőket.

A szendvicset frissen állították össze, de a tükörtojás és a bacon a melegentartóból, a sajtszelet a hűtött tárolóból érkezett. Ennek a tetejére került rá a juharszirup, amely nem áztatta el a zsemlét és a kicsomagolás után sem folyt szét mindenfelé, tehát később nem kellett amiatt aggódnom, hogy lecsepegtetem a ruhámat, vagy ragadni fog a kezem étkezés után.
A kávé forró volt, de a Tim’s kávéjával ellentétben – amelyet mintha egy vulkán belsejében főztek volna le (a papírpoharat sem tudod megfogni, nem hogy belekóstolni a kávéba…), -, egy olyan hőmérsékletű kávét szolgáltak és szolgálnak fel a kanadai Mekikben, amelyet pár perc elteltével már el lehetett kortyolgatni.

Ami az íz illeti: semmivel sem rosszabb, gyengébb, mint az, amit magadnak főzől le otthon. Ez nem az a világos lötty(!), amit fél literes bögréből isznak a Hollywood-i filmekben.
Ha valamiből bőven lehet válogatni, akkor azaz őrölt kávék sokasága. A különböző üzletekben nem csak észak-amerikai márkák érhetők el, hanem – köszönhetően a lengyel és főleg az olasz boltoknak -, nagyon sok európai márka is megtalálható Calgary-ban (és más kanadai városokban). Ha pontoznom kellene, akkor Mekis kávé 9/10 (az A&W meg legyen 8,5/10). A Tim’s-nél mindig sötét pörkölésű double-double-t kell kérnem, vagy a hagyományos kávéjukat egy espresso-val összekeverve rendelem, az értékelése ezért: 6/10.
A rendelkezésre álló információk alapján a McDonald’s Canada a kávébabokat nyersen érkezteti be az országba és itt pörkölik meg, majd csomagolják és szállítják ki az elosztó-központokba. A híresztelésekkel ellentétben a kanadai Meki nem vásárolta fel a Tim Hortons-nak beszállító kávékereskedőket, sőt, még csak nem is ugyanazoktól a forgalmazóktól vásárol, mint a Timmies:
“I don’t know why this story originated, or how it grew the way it did, but I can 100 per cent confirm that it is a myth,” Mike Hancock, Tim Hortons chief operating officer, said in an interview with Yahoo Finance Canada this week. In fact, he says, there are just three employees in the company that actually know the formula for blending and roasting the Tim Hortons coffee that goes into a double-double. “Our coffee recipe is the most valuable asset in the entire company,” Hancock said. “We have not sold or shared any part of our coffee business with any competitor.”

A füstös juharsziruppal készült bacon-ös-tojásos szendvics: egyértelműen finom! Nem versenyez a házi készítésű reggelivel, de nem is ez a dolga.
Ha nem akarsz hideg sonkás-sajtos szendót tegnapról, cukormázas fánkot, sajtos croissant-ot, bogyós-gyümölcsös, vagy csokoládé-darabos cupcake-t, fahéjas csigát, vagy más pékárut enni reggelire, akkor a tükörtojással és bacon-nal, vagy kolbászos húspogácsával készült angol muffin, esetleg hamburger zsömle, vagy akár croissant egy jó választás lehet. Kifejezetten akkor, ha “meg van bolondítva” egy kevéske füstös juharsziruppal!
Természetesen, a recept működik McDonald’s nélkül is: akár reggelire, akár vacsorára készítesz sült szalonnát tükörtojással, nyugodtan tegyél rá eredeti kanadai juharszirupot – nem csak a kanadai palacsinta finom vele, hanem a ropogósra sült bacon is.
Jó étvégyat!
– Lázadó
nyitókép: Lázadó / KBP
* Tim Hortons, röviden: Tim’s, vagy Timmies – a 13 országban több, mint 6.000 étteremmel (ennek 64%-a található Kanadában) jelen lévő kávézó láncot 1964-ben Tim Horton, kanadai jégkorong játékos és Jim Charade, kanadai üzletember és jazz-dobos alapította az Ontario-i Hamiltonban. 1995-ben a Wendy’s együttműködésre lépett velük, a közös vállalat 2006-ig működött. 2014. Augusztusában a Burger King egyesült a Tim Hortons-szal egy 11,4 milliárd USD értékű üzlet keretében. A két étterem/kávézó-lánc 2014. December 15-én a Torontó-i székhelyű Restaurant Brands International holding-társaság tulajdona lett. Jelenleg, az RBI-n keresztül, a Tim’s-ben:
- az 58%-os kanadai tulajdonrész mellett
- egy brazil befektetői csoportnak 26%-os,
- a két amerikai tulajdonosnak együttesen 16%-os részesedése van.