Locsolkodás és hímes tojás

A locsolkodás az 1700-as évekből eredeztetett magyar néphagyomány. A locsolás gyakorlatilag az emberiség fennállása óta a termékenységgel van kapcsolatban (lásd: földművelés), valamint a vízzel való meghintés utal a keresztségre is (lásd: Keresztelő Szent János, Jordán folyó). Továbbá a legendák szerint a Jézus feltámadásáról hírt vivó asszonyokat a római katonák vízzel próbálták lecsitítani.

Egykoron a kútból húzott, vagy a patakról hozott hideg vízzel locsolták a lányokat, asszonyokat, ezt később a szódavíz váltotta le. Az újkori időktől kezdve pedig illatosabbnál illatosabb parfümökkel öntözik meg a hölgyeket.

Markó Károly Húsvéti locsolkodás c. festménye

A locsolásért cserébe pedig „ajándék” járt a fiúknak, férfiaknak, méghozzá piros-, vagy hímes tojás. A tojás díszítésének sokféle módja ismert, ez akár házanként, régiónként eltérő lehet.

A locsolkodás mellé, azaz elé jár a locsolkodó vers, amely egy külön stlust képvisel a költészetben. Lehet hosszabb, rövidebb, hangvételét tekintve pedig humoros, kedveskedő, de akár pikáns is.

Alább pedig a világ legnagyobb húsvéti tojása látható. A gigantikus tojás Vegreville-ben, Alberta-ban tekinthetó meg 1975 óta.

„pysanka” – az ukrán húsvéti tojás

Méretei: 7,8 méter a hossza és 5,5 méter a szélessége. A „szobor” legmagasabb pontja 9,5 méteres magasságban van. Az összsúlya 2270 kg. A tojás nem csak egy szobor, hanem tulajdonképpen egy szélkakas is egyben.

A mű a közösség harmóniáját, vitalitását és kultúráját szimbolizálja, a Kanadai Királyi Lovasrendőrség (RCMP – Royal Canadian Mounted Police) 100. évfordulója tiszteletére készült el, akit a békét és a biztonságot szolgálják a legnagyobb multikulturális kanadai településen.

Minden Kedves Olvasónknak és Hallgatónknak
kellemes húsvéti ünnepeket kíván a
Kanada Banda!

Egy hozzászólás “Locsolkodás és hímes tojás” bejegyzéshez

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.