Ne Vegyél Nyulat Húsvétra! [Frissítve!]

Kezdjük a legfontosabbal: minden Kedves Olvasónknak és Hallgatónknak nagyon Kellemes Húsvéti Ünnepeket kíván a Kanada Banda! Mivel ma már vasárnap van, nagy valószínűséggel későn szólunk, hogy NE VEGYÉL NYUSZIT húsvétra! Ha mégis, akkor sem kell pánikba esni, az interneten sok hasznos információ olvasható arról, hogyan kell felelősségteljesen nyulat (kisállatot) tartani.

Cikkünket frissítettük Olvasónk által említett Első Nyúlmentő Alapítvány elérhetőségeivel! Kérjük, hozzájuk fordulj, ha nyuszikkal kapcsolatban segítségre van szükséged. Köszönjük!

Olvasóink megszokhatták már, hogy egy-egy téma kapcsán ellátjuk őket egy-két hasznos, érdekes, különleges információval is. Tavaly a húsvéti locsolkodásról írtunk és megmutattuk a világrekorder méretű húsvéti tojást, amely Vergeville-ban, Alberta tartományban, Kanadában található.

Ahogyan azt már mindenki jól tudja, 14 éve a vadon élő hóvirág leszakítása, gyújtése, értékesítése a törvény erejével büntetendő. Az állattartásra is komoly szabályok vonatkoznak (lásd: „1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről”) és ez alá nem csak a kutyák, macskák, papájok és lovak tartoznak, hanem minden állat! Beleértve a cuki, édi-bédi, kicsike kis nyuszikákat is, amelyeket kevésbé megfontolt döntések után ajándékba kapnak gyerekek a húsvét alkalmából. Gyakran úgy, hogy előljáróban nem történt meg a tájékozódás, hogyan is kell felelősségteljesen, azaz úgy, hogy az nyuszinak is jó legyen, tartani egy kisállatot.

Az alábbiakban 2 írást idézünk.

Az első a Fővárosi Állat- és Növénykert (röviden: FÁNK) weboldalán olvasható Nyuszi tudnivalók címmel, ebből idézünk most: „Álláspontunk szerint az állattartás felelősségteljes kapcsolat kell legyen az állat és a gazdi között. (..) a vonatkozó jogszabályok nem az egyes állattartók személyes értékrendjére, értékválasztására bízzák, hogy mennyire tartják fontosnak a felelős állattartást, hanem kötelezővé teszik azt. Az Állatvédelmi törvény egyenesen úgy fogalmaz, hogy az állattartó köteles a jó gazda gondosságával eljárni, az állat fajának, fajtájának, élettani szükségleteinek megfelelő életfeltételekről gondoskodni. Mi több, a törvény azt is pontosan meghatározza, hogy mi is értendő a jó gazda gondossága alatt: „az az emberi tevékenység, amely arra irányul, hogy az állat számára olyan életkörülményeket biztosítson, amely az annak fajára, fajtájára és nemére, korára jellemző fizikai, élettani, tenyésztési és etológiai sajátosságainak, egészségi állapotának megfelel, tartási, takarmányozási igényeit kielégíti (elhelyezés, táplálás, gyógykezelés, tisztán tartás, nyugalom, gondozás, kiképzés, nevelés, felügyelet)”.

Mert a kisnyuszi nem gyerekJÁTÉK, hanem egy érző, lélegző, törődésre igényt tartó ÉLŐLÉNY!! Ennyire egyszerű. A FÁNK teljes cikke ITT olvasható el. Terjedelmes írás, de aki nyuszit vett, vagy szeretne venni, annek feltétlen el kell olvasnia, legalább egyszer.


MONDOM: NE VEGYÉ’ NYÚLT HÚSVÉTRAAA, ÉRTEEEM?!

És még egy NAGYON fontos tény, amelyet szem előtt kell tartani:

Az Állatkert továbbra sem fogad be nyulakat!

Az 1990-es évek elejétől 2007-ig Állatkertünk a húsvéti ünnepeket követően befogadta azokat a nyulakat, amelyekről tartójuk önhibáján kívül nem tudott tovább gondoskodni (például mert ajándékba, meglepetésként kapta, s ezért nyilván nem tudott előzetesen mérlegelni stb.). Nyúlvédelmi tevékenységünk ezen részével kapcsolatban azonban két téves elképzelés is kialakult a köztudatban. Az egyik az volt, hogy a nyulak kapcsán elsősorban ezzel foglalkozunk, pedig valójában kezdettől fogva az volt az elsődleges ez ügyben, hogy a felelős döntés fontosságára hívjuk fel a figyelmet.

A másik téves elképzelés az volt, hogy a nyulak befogadása a „megunt” húsvéti nyulakra vonatkozott. A mi álláspontunk szerint azonban a „megunt” húsvéti nyúl fogalmának nem is szabadna léteznie, hiszen az állat nem tárgy, hanem élőlény, és az állattartás egy felelősségteljes kapcsolat kell legyen az állattartó és az állat között. Ráadásul az Állatvédelmi törvény is előírja, hogy az állattartó köteles a jó gazda gondosságával gondoskodni az állatról.

(..) Sokkal jellemzőbbé vált, hogy azok hozták be a nyulakat, akik egyáltalán nem is foglalkoztak a felelősség kérdésével, hanem már eleve azzal a tervvel szerezték be az állatot, hogy később „lepasszolják” az Állatkertben. Mivel ezt a fajta hozzáállást intézményünk nem kívánta erősíteni, 2008-tól kezdve már nem fogadunk be nyulakat.

FRISSÍTÉS

Az Első Nyúlmentő Alapítványról

Weboldalunkon eképp írnak magukról: „A Nyúlmentés 2014 januárjában jött létre. Már 2014 márciusában elkezdődött a nyuszik mentése és örökbeadása. Az alapítványnak 5 alapító tagja van és 7 tiszteletbeli tag. A tagok vesznek részt a döntési folyamatokban, és szervezik a fontosabb feladatokat. A tagok a nyuszikat munka, család mellett mentik szabadidejükben, sokszor saját tőkéjüket is befektetve. Vagyis mi is önkéntesek vagyunk, akiknek szívügye a nyuszik segítése.

Elérhetőségeiket itt találod meg (klikk a linkre). Ha segítségre van szükséged, ha válaszokat szeretnél kérdéseidre, vagy segítenéd a munkájukat, akkor vedd figyelembe kérésüket, azaz: „A legtöbb esetben az írásos megkeresést részesítjük előnyben a munka könnyítése érdekében„. Ha a Facebook oldukat akarod felkeresni, kattints ide.

Kanadaiként bizton állítjuk, hogy a 2019. év legjobb állatbarát Facebook-posztja az Ő nevükhöz köthető! Klikk ide és lájkod te is!

Klikk a képre a poszt megtekintéséhez, elolvasásához és lájkolásához! Köszi!

(képek forrása: az ENYA Facebook oldala)

A második az Endrődi Állatorvosi Rendelő Facebook posztja. Eme bejegyzés cikkünk megjelenéséig több, mint 10 ezer reakciót kapott, 685 hosszászólást írtak hozzá és több, mint 16 ezer alkalommal osztották meg 2018. március 21. óta.

Igen, a bejegyzés már 1 éves, de ugyanúgy aktuális az idén is, mint amilyen aktuális lesz jövőre és az elkövetkezendő évtizedben is!

Ő itt egy nyufi. Hoz tojást, meg mindenféle jót Húsvétra.
Cuki meg minden.
Minden= összecsinálja a házat, vágatni kell a körmeit, és a fogait, oltatni kell, mert egy szúnyogcsípéstől is hamar megkampulhat, hullik a szőre, nem fogad szót, és ha még fiúcska is, hát számolj vele, hogy ha eléri az ivarérett kort, akkor jól neked ront, mert a házad az övé! És megvédi azt ami az övé! És, hogy honnan tudhatod, mikor picike, hogy fiú? Kb. sehonnan!

(..)

NE VEGYÉL NYULAT HÚSVÉTRA!!!!

Nem biztos, hogy kampó = elmész a gyerekkel az állatkertbe nyuszit simogatni. Finoman.
Légy okos szülő, és egy csomó felelősséget megúszol!
Van úgyis elég, nem?
NE VEGYÉL NYULAT HÚSVÉTRA!!!!
A nyúl nem húsvéti állat. Túl pici, túl törékeny, túl érzékeny.

Ennyi a lényeg: NE VEGYÉL NYULAT HÚSVÉTRA! A teljes Facebook poszt ITT olvasható el, lájkolható és osztható meg. Köszönjük, ha legalább az egyiket te is megteszed.

Köszönjük a figyelmet, jó étvágyat a sonkához, főtt tojáshoz és a süteményekhez!

Minden Kedves Olvasónknak és Hallgatónknak
Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánunk!

Lator és Lázadó

Egy hozzászólás “Ne Vegyél Nyulat Húsvétra! [Frissítve!]” bejegyzéshez

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.