CBSA – Kanada Határőrsége (Videó!)

A Canada Border Services Agency, azaz a Kanadai Határszolgálati Ügynökség a határon átkelni szándékozókat, a határon átívelő kereskedelmi tevékenységet felügyeli és ellenőrzi a nap minden másodpercében. Az Ügynökségnek több, mint száz különböző törvényt és más előírást kell betartatnia, amelyek segítségével meg tudják őrzini Kanada és a kanadaiak biztonságát!

Persze, mondhatnánk, hogy milyen könnyű dolga a kanadai határőröknek, hiszen Kanada csak 1 országgal határos, s ezért, aki be akar lépni az Kanadába, az legyen bármilyen nemzetiségű, úgy is csak az Egyesült Államok felől érkezhet.

Azonban a megfogalmazás úgy pontos, hogy a kontinens-méretű Kanadának szárazföldi határa(!) csak az Egyesült Államokkal van, s így a világ leghosszabb határszakaszán osztozik az USA-val, amely: 8.891 km hosszú. De mivel Kanada „from sea to sea to sea” ezért vannak még tengeri határai is, méghozzá két másik országgal:

A 2019-es népszámlálási adatok alapján a Franciaországhoz tartozó szigeteknek – amelynek területe összesen 242 km2 (összehasonlításul: Budapest közigazgatási területe 525 km2) -, csak 5.974 lakosa volt. Saint-Pierre és Miquelon korábban Franciaország tengerentúli területe, majd megyéje, végül 1985-től társult államává lett.

Kanada és szomszédjai – klikkelj a térképre a teljes nézethez.

Szóval Kanadába nem csak repülőgépen, gyalogosan, motorkerékpárral, autóval, vagy autóbuszon lehet megérkezni, hanem vízi úton is: Kanada kikötőibe több, mint 150 országból érkeznek kisebb-nagyobb hajók az év minden napján.

A kanadai határállomásokon a belépő oldalon az úti okmányok vizsgálatát követően bárki számíthat egy véletlenszerű ellenőrzésre: ezt hívják „secondary„-nak, azaz másodlagos ellenőrzésnek. Okoskodásnak („Egyáltalán joga van ehhez?”) nincs értelme, miután a határellenőrzés kanadai felségterületen történik, a határőr tisztek munkavégzésük során jogosoltak feltartani/megállítani („vesztegetni az idődet”), iratokat, csomagot, bőröndöt, ruházatot és műszaki eszközöket átvizsgálni (okostelefonok sms üzeneteit, laptopok, tabletek e-mailjet elolvasni), s többek között a nyers, a feldolgozott, a vákuumcsomagolt húsárút, valamint fegyvert és tudatmódosító-szereket elkobozni/lefoglalni azonnali hatállyal!

Neked, mint turistának/utazónak pedig kötelessége alávetnie magát a határellenőrzésnek!

Ez ilyen egyszerű.

Egy Kattintás Után Jönnek a Dokuvideók . . .

Hírszemle – „Egy 28 Éves Brit Férfi Elment Kínába…”


„…és kipróbálta, milyen heti 6 nap napi 12 órát dolgozni. Most már örül, hogy kirúgták” c. cikkében arról ír a Telex.hu, hogy Jack Forsdike, egy 28 éves brit fiatalember – aki Kínában fordítóként és játékfejlesztőként dolgozott -, a közösségi médiában megosztott posztjaiban panaszkodni kezdett a szerinte borzalmas kínai munkakultúrára.

Nem személyes tapasztalatból, hanem mások elbeszélése alapján tudom – mivel még nem állt módomban kínában kínai cégnek alkalmazásában állni -, hogy a kínai munkakultúra nagyon sok tekintetben más, mint a nyugati – például az európai, vagy a kanadai.

Előre bocsátom, hogy a cikkel, vagy annak írójával fordítójával nincs semmi bajon, csak az zavar – de nagyon -, hogy megint lemaradt a kontextus!!! Köszi, Telex!

Miért vagyok ilyen ellenséges? Kérlek, olvasdd végig a cikkemet és megérted az okát!

Tehát, a Telex által is linkelt SCMP azt írja, hogy:

Jack Forsdike (..) joined NetEase in Guangzhou in 2022 (..). He was transferred to game design in January 2024, and the work load increased in April. He then realised “how difficult it might be” to keep up with the demanding hours, known commonly to run from 9am to 9pm, six days a week. As a system designer for a video gaming unit, he and his team were forced to sometimes work 80-hour weeks to meet deadlines.

Ha csak és kizárólag a munkaórákat nézem, akkor ebben azért olyan sok különöset én nem látok. Sőt!

Sógórnőm az Egyesült Államokban dolgozik, mint PA (Physician Assistant) és az Ő műszakjai is megvannak 12 órások és természetesen nem csak heti 3 napot dolgozik és nem csak hétköznap és nem csak reggel délelőtt 10-től…

De nem kell egy magasabb képzettséget elváró, egészségügyi pozícióra gondolni, amikor arról van szó, hogy magas a heti munkaóraszám. Az észak-amerikai kamionsofőrök a megmondhatói, hogy milyen heti 70 órát az úton és heti 168 órát a kamion fülkéjében tölteni – az aktuális időjárástól és forgalomtól függetlenül!

Észak-Amerikai csőröskamion az Interstate-80-on, Nebraska állam keleti oldalán.
fotó: Preston A Larimer / Unsplash

Ahogyan láthatjátok, egy kanadai (pontosabban: tartományi) kamionsofőr 70, vagy 120 órás beosztásban dolgozhat: előbbit 7 nap, utóbbit 14 nap alatt dolgozhatja le. És ez még semmi! Műszakonként max. 13 órán át vezethet és naponta max. 14 órát dolgozhat egy-egy sofőr. És legyetek nyugodtak affelől, hogy a menedzsmentjük, a diszpécsereik el is várják a sofőröktől a munkaidejük kitöltését, ezért elég gyakran ki is dolgozzák a teljes aznapi munkaidejüket (sőt, néha még annál többet is, ha senki sem látja).

Egy Kattintás Után Még Több Munkaóra És Kritika Várható . . .