Magad engeded be a tolvajt? (IOT)

Beszéljünk a biztonságról az okos eszközök vonatkozásában! Ez egy oximoron! Vajon mindaz a sok „okos” eszköz amit ma használunk, vagy használhatunk, mennyire könnyíti meg a tolvajok, kukkolók dolgát?

A varázsszó, amit meg kell jegyeznünk az IOT(Internet of Things – A dolgok internete? Ami mondjuk egy hülyeség, de legyen ez, ha már így fordítják a legtöbben). Barátkozzon mindenki vele, mert kb 5 éve elkezdtek rohamosan terjedni ezek az internetre kapcsolt eszközök és lehet, hogy elég baj ez nekünk?

Amit biztosan mindenki ismer az okos dolgok közül az az okostelefon (smartphone) és az okos (smart) TV. Amit még hozzá kell, hogy adjunk azok az okos termosztátok, ajtó zárak, gyerek figyelő kamerák, villanykörték, hűtők, autók, jajj de hosszan lehet ezt sorolni.

A technológia jó, érteeem?

Én imádom a technológiát, nagyon sokszor fordul az elő, hogy viszonylag hamar beszerzek egy új és forradalminak tűnő eszközt, csak azért, hogy láthassam, első kézből tudjam milyen. Így lett 2007-ben Amerikából iPhone-om, vagy első generációs, mára használhatatlan iPadem, de ugyan ez a kategória az okos óra ma és a mini disk anno. Tudjuk, hogy ebből volt, ami kihalt (mini-disc), vagy csak 2-3 generációval később lett használható (iPad), de akkor nagy újítás volt. Ezek a mai okos eszközök mind olyanok lehetnének a lakásunkban, melyek akár meg is könnyíthetik az életünk több aspektusát. A kérdés az, hogy milyen áron. A technológia jó, ha biztonságos és kényelmes egyszerre.

 

 

Dehát ez csak egy villanykörte, nem?

De, egy olyan körte ami a wifiden csücsül jobb esetben, ami pedig a neten csücsül. Azt nem is említem ami NFC, vagy Bluetooth csatlakozással is rendelkezik, mint nagyon sok okos (ezt nem vagyok hajlandó többször leírni) zár. Az ilyen zárak sebezhetőségét 4 éve már egyszer bemutatta például a Gizmodo is, hivatkozva több arra irányuló felmérésre. A probléma nem az, hogy akkor könnyen feltörhetőek voltak, hanem az, hogy azóta nem sok  minden változott ezen a téren. Eddig a tolvajnak legalább ott kellett lennie fizikailag az ajtó nyitásához. Most, hogy az internet is benne van a képben, ezt megspóroljuk neki. Mindez azért, mert az ilyen eszközöket gyártó cégek semmibe veszik a biztonságot. Ja igen, tudom ez csak egy villanykörte, ma a baj, ha valaki fel-le kapcsolgatja, maximum ilyesztő. NEM!

Ha bejutott, akkor szabadon garázdálkodik:

 

Ha valaki bent van a WIFI hálózatodon, akkor elér bármit, amit csak akar. Az adataidat, a webkamerád, a telefonod, stb. Valamint gondoljuk el azt, amikor a gyerek szobájában elhelyezett babamonitor nem csak neked küldi el a képet, hanem valaki másnak is. Remélem ez ilyesztőbben hangzott, mert ilyen történt nem is olyan régen. Ha jól emlékszem, az „adatokat” (a te lakásod egyik hálószobájának képét és hangját is) azaz minden beszélgetéseteket is, csak fejlesztési célokra akarták használni. Köszönöm szépen.

Arról nem is beszélve, hogy ezeket a zárakat például nagyon sokszor törték már fel, a villanykörtékről nem is beszélve, de az a kisebbik gond talán.

 

Tudom, hogy kellemes, mikor egy NEST termosztát – ami amúgy egy csodálatos és gyönyörű eszköz a számomra is és az pont a jobbak közül való – segít a lakás melegen, vagy hűvösen tartásában, látod hány fok van otthon, állítasz rajta az iPadból és minden barátod ámul, hogy mi az. Vagy amikor a hűtő megnézi, hogy mi van kifogyva és küld egy bevásárló listát a telefonodra.

 

A bajt egyébként sok esetben a frissítés, vagy annak hiánya okozza. Nemrégen az egyik ilyen ajtónyitó gyártó cég netes frissítése tett majdhogynem hasznavehetelen, buta ajtóvá körülbelül 200 bejáratot. Itt kb 80-100.000Ft-os zárakról beszélünk. Az megvan, hogy a Windowshoz hányszor jön biztonsági frissítés? Na, az nem a véletlen műve. Szóval, ez a másik véglet, mikor soha többé nincs támogatás és ha hiányos a védelem akkor ez van.

Mint azt korábban mondtam, nem vagyok a technológia ellensége, én aztán pont nem! Annyit szeretnék, ha megnéznétek, hogy mit vesztek le a polcról, méghozzá nagyon körültekintően, mert lehet, hogy te magad engeded be a betörőt, vagy osztod meg a gyerekszoba képét olyannak, akit nem szívesen engednél be a lakásba.

UFF, Beszéltem.

– Források: Arstechnika, Gizmodo, Wired

Egy hozzászólás “Magad engeded be a tolvajt? (IOT)” bejegyzéshez

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.