Prince Edward Island (PEI) – Birthplace of Confederation, vagyis az államszövetség születési helye. Igen azért, pontosan azért, mert itt található az a Konföderációs ház is, ahol 1864 szeptemberében azt a konferenciát tartották, melynek következénye lett a Quebec Resolutions és végül Kanada megalakulása 1867-ben. (Ne feledjük, hogy ennek az eseménynek van idén a 150. évfordulója.)
Elhelyezkedéséből adódóan a szigetet elsők között vették birtokukba az Európából érkező telepesek. Ám, azt sokan nem tudják, hogy az elsők itt bizony nem az angolok voltak. Már 1534-ben megalakult az a franciákból álló kolónia, akik még viszonylagos békében éltek a Mi’kmaq indiánokkal (nem röhög! ez a nevük és kész, csak nekünk vicces!), akiké tulajdonképpen az egész szigetcsoport.
Mert ez nem csak egy sziget, hanem hozzá tartozik jónéhány apró szigetecske is. Megközelíthetjük egy karcsú és hosszú hídon keresztül, amennyiben New Brunswick felől érkezünk. De akár be is hajózhatunk Nova Scotia felől, mint azt tették az első telepesek.
Az angolok egyébként csak jóval később, 1763 körül vették át a franciáktól a szigetet és azóta is így maradt ez, bár vannak francia területei a szigetnek.
A teljes lakosság egyébként nem éri el a 145.000 főt, ami ha jól bele gondolunk, akkor megfelel mondjuk Pécs lakosságának. Igen, és nem csak a főváros. Charlottetown lakossága ebből mindössze 65.000 fő (vagy 34.000, ha nagyon szigorúan csak a városhatárig nézzük).
Nagyon fontos PEI számára a halászat, a turizmus és a mezőgazdaság. Érdekesség, hogy Kanada teljes burgonyatermelésének a 25%-a ezen a pici helyen történik.
Na, de elég legyen ebből és nézzük meg, hol is járunk ma (Vágó úr).
Amennyiben szívesen megnéznéd az elmúlt héten bemutatott tartományt, akkor itt megteheted:
Itt pedig megtalálhatod korábbi adásainkat
Egy hozzászólás “Prince Edward Island – Birthplace of Confederation” bejegyzéshez
A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.