Lássuk mi az amit tudunk. Oroszország és Kuvait olaj tisztviselői találkoztak hétfőn, hogy megvitassák, az egyesség bizonyos tagjai miért nem tartják be a megállapodást. Kedden pedig Irak, az Egyesült Arab Emírségek, Kazahsztán és Malajzia képviselőitalálkoznak. A megbeszéléseken Szaúd-Arábia képviselője is részt vesz, mint az kőolaj-exportáló országok szervezetének (OPEC) elnöke.
Azt, hogy pontosan miről folyik a diskurzus, vagy milyen tervek vannak, sajnos nem árulják el, mondván a megbeszélések személyes jellegűek.
Tippelni viszont tudunk. Nagyon úgy látszik, hogy az OPEC-nek nincs konkrét terve, tippje az olaj ár alakulásával kapcsolatban. Elég sok a változó és nem nagyon egyeznek a tagok érdekei sem. A szaudiak pédául nagyon sokat lobbiznak azért, hogy minél többen csökkentsék a kitermelést és az exportot, ebben vannak partnerei is mint például Nigéria.
Ez lenne a jó stratégia?
Úgy gondolják, hogy a kitermelés alacsony szinten tartása az egyetlen megoldás arra, hogy az olaj ára stabil marajon, talán még emelkedjen is. Hihetően hangzik, hiszen mind láttuk mi történt legutóbb és mi váltotta ki ezeket a intézkedéseket. Mindemellett Saud-Arábiának is egyre nagyobb gondot okoz az olcsó olaj. Amellett, hogy rengeteg lyuk táton a költségvetésben, jövőre tervezi olajipari óriásvállalatának tőzsdére vitelét. Ebben pedig nem segít, ha az olaj ára alacsonyan van.
De miért vannak akkor néháyan ez ellen?
Aggasztó számukra az a tény, hogy minél jobban felsrófolják az árat, annál jobban növelik az USA pala olajtermelését. Az igazi nagy kérdőjel viszont Venezuela. Nemcsak a politika és a véres tüntetések miatt, hanem azért is, mert olajfüggő gazdasága teljesen a padlón van. Az exportálható olaj mennyisége az 1989-es szintre csökkent. Beruházók (a helyi stabilitás hiányában nem csoda), szakemberek és megfelelő finomítók hiányában (főként amerikai finomítókat használnak) annyira keveset tudnak kitermelni, hogy időnként konkrétan importálniuk kell.
Számukra ez lenne a végjáték?
Igen, ez nagyon valószínű. A helyi olajkitermelést kezében tartó állami olajvállalat adóssága a 2006-os 3 milliárd dollárról mára 44 milliárdra emelkedett, miközben az államnak és az olajvállalatnak együtt idén 4,9 milliárd dollárnyi tartozást kell törlesztenie, ebből októberben és novemberben 3,63 milliárd már esedékes is.
Talán csak egyetlen dolgot tehetnek. Lobbiznak minél több kitermelő országnál, hogy a kitermelés csökkentésével egyre magasabbra tolhassák az árakat, így amit tudnak azt legalább a lehető legnagyobb profittal adhassák tovább.
Hogyan tovább?
Ezt talán még az OPEC tagok sem tudják biztosan. Az pedig, hogy mi a benzinkutakon milyen árakkal fogunk találkozni, az kisebb mértékben függ az olaj hordónkénti árától, mint azt gondolnánk.
Források: Bloomberg, Oilprice.com, Privatbankar
Tags: #olajár #OPEC #gazdaság, #Lator
Egy hozzászólás “Miről beszélhetnek Abu Dhabi-ban?” bejegyzéshez
A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.