Elkezdődött a tragikomédia második felvonása. A színpadon a szerepét erősen túl játszó Magyar Rendőrség, a nézőtéren az adófizető állampolgárok. Az előadás, talán mondanom se kell, lebilincselő: a gyenge alakítást kifütyülni csak rabosítás ténye mellett lehetséges. A súgó (belügyminisztérium) és a rendező (igazságügyi miniszter) úgy irányítja a színészeit (közrendőrök), mintha azok dróton rángatott fabábúk lennének. Pedig, legalább is elméletileg, hús-vér emberekről van szó, akik önálló tudattal és józan ítélőképességgel rendelkeznek.
(nyitókép: John Ondreasz / Pixabay)
.
A Magyar Rendőrség 2020. évi teljesítménye már a mi „fullba nyomta a kretént” rovatunkba sem fér bele: azon jóval túlmutat. Aki rendszeres hallgatója podkasztunknak, az tudja, hogy ebbe a rovatunkba csak azok a cégek, magánszemélyek, szervezetek kerülhetnek be, akik világra szóló böszmeséget, szánni való ostobaságot, vérlázító aljasságot, orbitális hülyeséget követtek el mások kárára.
Félre értés ne essék: nem én keresem a lehetőséget arra, hogy a nyelvem (billentyűzetem) köszörüljem a Magyar Rendőrségen – épp ellenkezőleg! Ők azok, akik tátott szájjal, meztelen fenékkel rohannak be újra és újra abba a bizonyos, férfi nemiszervekből álló erdőbe!
Ha valamihez értek az IT mellett, akkor az a kommunikáció, a PR, azaz a Public Relations, magyarul közönségkapcsolatok, amely „tevékenység tervszerű és tartós erőfeszítés azért, hogy egy szervezet és környezete között a vélemény és a viselkedés befolyásolásával hosszútávon kölcsönös megértést, jóakaratot és támogatást építsen és tartson fenn.” – írja a Magyar Public Relations Szövetség.
(fotó: Alexas_Fotos / Pixabay)
Nem csak az ország, hanem az univerzum szégyene, hogy egy nemzetközi botrányt kiváltó esetet, a szólásszabadság sárba tiprásának a nyomait a hatóság megpróbálja nyom nélkül eltüntetni! Kommunikációs oldalról, a Magyar Rendőrség lakossági megítélésének a legkevésbé sem tesz jót ez a fajta ügymenet: csak arról beszélünk, amire büszkék vagyunk, a hibáinkat pedig erőnek erejével megpróbáljuk meg nem történtté tenni. Nem elég, hogy ők maguk is rémhírt terjesztenek, szándékosan megtévesztve ezzel a magyar lakosságot, még szörnyen képmutatók is.
De miért is?
Mert ők azok, akik téged, engem, minket számon kérnek. Ha hibázol és rajta vesztesz, azaz ha szabálysértésen, vagy bűncselekményen érnek, akkor vállalnod kell a felelősséget tettedért. Nem tudod az ügyedet meg nem történtté tenni néhány billentyű lenyomásával. Jön a szabálysértési bírság, a büntetőpont, vagy rosszabb esetben a bilincs – előzetes – tárgyalás – börtön kombó.
Na de nem így ők!
Pár nappal a kihallgatások és a rabosítások után a rendőrség hivatalos weboldala és YouTube oldala alapján úgy tűnik, hogy május 12-én igazából nem is történt semmi a Szerencsi Rendőrkapitányságon! Nem vonult ki egy század egyenruhás Kusinszki András Szegiben található házához, Őt nem vitték be a kapitányságra, ahol Őt nem vették nyilvántartásba (fotók, ujjlenyomat, DNS-mintavétel), ahol Őt nem hallgatták ki és a házában pedig nem tartottak házkutatást, a családtagjaira pedig nem hozták rá a frászt.
Pedig de. Pontosan ezek történtek.
A police.hu-n az alábbi cikk volt olvasható Kusinszki András előállításáról május 17-ig, azaz addig, ameddig azt valaki valamiért onnan el nem távolította.
kattints a képre a könnyebb olvashatóságért
.
A Google archiváló szolgáltatásának köszönhetően a mai napig megtalálható a cikk az interneten – hiába került törlésre a police.hu-ról. Úgy néz ki, hogy a Magyar Rendőrség által folyamatosan monitorozott internetről valahogy mégsem sikerül eltávolíttatni a kifogásolható, illetve az önmagukra nézve kínosnak vélt tartalmakat. A cikknek tehát hűlt helye, a linkre kattintva ma már csak egy „Nincs elérhető tartalom.” üzenettel találkozhatunk.
a rendőrségen dolgozik a Cenz Ura
.
És nem csak a saját weboldalukról tűntették el a nyomokat az internet fáradhatatlan monitorozói, hanem a YouTube csatornájukról is. A múlthéten még az alábbi linken volt elérhető a Kusinszki András előállításának videós anyaga, a hétvége óta azonban csak ennyi érhető el:
https://www.youtube.com/watch?v=WPiaUHXUF1w
Persze, a rendőrök által törölt videó nyomai is elérhetők az interneten. Mivel a Google keresője a mi régi nagy barátunk is, nem kell sokáig kutakodnunk, csak együtt kell rákeresni a „YouTube” szóra és a videó azonosítókódjára (ami nem más, mint: WPiaUHXUF1w), a keresési eredmények itt, ezen a találati listán tekinthetők meg.
Azért az internetet monitorozó két balkezes hatóságnak sem sikerülhet minden – szerencsénkre. Lásd az Operatív Törzs számára és a koronavírus védekezés részeként létrehozott koronavirus.gov.hu kormáyzati weboldalt, ahol a police.hu-ról átvett cikk egy-az-egyben megtalálható még ma is:
a cikk elolvasásához klikkelj a képre
.
Szerencsére nem csak ennyi maradt fent a cenzúra áldozatának esett, a szerv által készített (a későbbiekben feltételezhetően propaganda célokra is alkalmas) audio-vizuális tartalomból, hanem a különböző hírműsorok és riportok is megőriztek néhány percnyi látnivalót az utókornak:
.
Egyáltalán nem azt állítom, hogy tévedhetetlen vagyok. Vagy azt, hogy soha sem hibázom. És természetesen, a hatóság is tévedhet. De itt azért ennél sokkal, de tényleg sokkal többről van szó! Nem lehet annyival elintézni, hogy „bocsika, ezt elszúrtuk! Majd legközelebb jobban figyelünk!”. Itt a szólásszabadság meggyalázását vitték véghez, bármennyire is próbálják utólagosan mosdatni magukat. Meglátásom szerint dr. Varga igazságügyi miniszterasszony buksijában súlyos gondok vannak a demokrácia, a jogállam és a rendőrségi törvény értelmezésével (mondjuk a környezetében nincs ezzel teljesen egyedül), amikor ország-világ előtt azt állítja, hogy: „Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik. Nem kellene egy ekkora felfújt ügyet csinálni nemzetközi szinten is abból, hogy valaki hibásan minősített”!
Ez az nyilatkozat azért született meg, mert dr. Varga Judit pontosan tisztában van azzal, hogy Magyarországon nincs, aki számonkérhetné! Az Európai Parlamentben a demokráciában nevelkedett és annak alapelveit gyakorló európai politikusok viszont kínos kérdéseket tehetnének fel neki. Amikkel a legkevésbé sem szeretne szembesülni, válaszolni rájuk meg főleg nem. Ezért aztán nem volt jobb ötletük, mint bagatelizálni a szólásszabadság korlátozására tett, az ügyészség szerint törvényellenesen végrehajtott erőteljes próbálkozásukat.
https://www.youtube.com/watch?v=3lu21toEHQk
.
Véleményem szerint nem megmagyarázni kell a hibáinkat, lekicsinylően nyilatkozni róluk akkor, amikor erről zavarba ejtő kérdéseket tesznek fel! Hanem vállalni érte a felelősséget! És a rendőrségi túlkapást kivizsgálva levonni a megfelelő következtetéseket (hibrid rezsim lett az egykori demokratikus országból), megtenni a megfelelő lépéseket (eltávolítani az alkalmatlan személyeket a rendőrségtől, ügyészségtől, visszatalálni az európai demokratikus értékekhez, stb.), hogy ilyen, vagy ehhez hasonló eset még véletlenül se történhessen meg a jövőben Magyarországon!
Bár, ha jobban belegondolok, sokkal egyszerűbb valami blődséget a kamerába mondani (azaz hülyének nézni mindenkit), mint egyenes gerinccel vállalni, hogy valami nagyon félre csúszott. Ha dr. Varga Judit felelősségteljes igazságügyi miniszter lenne és mindeközben még európai demokratikus értékeket is vallana*, akkor még aznap lemondott volna posztjáról! De azt hiszem, hogy ehhez legelőször is önmagába kellett volna néznie és a már említett egyenes gerincet kellene volna megtalálnia.
dr. Varga Judit szíves figyelmébe:
ilyen az egyenes gerinc, ilyet kell keresnie magában!
(fotó: kalhh / Pixabay)
.
Azon gondolkodom, hogy hasonló módon ki tudnék-e magyarázni egy legalább 130 km/h átlagsebességű gyorshajtást, ha azt pl. Budapesten, egy 50 km/h sebesség korláttal rendelkező útvonalon teszem meg? Mondhatnám-e azt a magyar igazságügy miniszterre hivatkozva, hogy: „Csak az nem hibázik, aki nem autózik. Sajnos, előfordul, hogy tévedek. Nem kellene ekkora felfújt ügyet csinálni abból, hogy ha hibásan választottam meg az utazósebességemet.”?
Vajon azt mondanák-e erre a Magyar Rendőrség hivatásos állományának tagjai, hogy: „Ó, Kedves Uram, hogy Önnek milyen igaza van! Elnézését kérjük, amiért feltartottuk! További kellemes száguldozást kívánunk!” – és büntetés, bírság, feljelentés nélkül nyomhatnám tovább padló gázzal a városban, ahogy kedvem tartja? Ha ez így történne, elmondhatnám, hogy nincs itt semmi látnivaló, egy jogállamban ilyen előfordul?
A miniszterelnökséget vezető miniszter szájába az alábbi mondatokat adták odafentről a Magyar Rendőrség által elkövetett „bakival” kapcsolatban: „egy jogállamban ilyen előfordul, egy jogállamban hogy ha bármely hatóság hibázik, főleg hogy ha ez akár csak néhány órára is a személyes szabadság korlátozásával járt, akkor kártérítési felelősség áll fenn.”. Valamint: „a jogállam erősségét mutatja, hogy az ügyészség néhány órán belül megváltoztatta a hibás döntést”.
Szerintem Gulyás Gergely és kenyéradói erős tévedésben vannak, mert:
1.) egy jogállamban NEM fordulhat elő olyan, hogy valakit a közösségi médiában közzétett véleménye miatt a rendőrség előállít, rabosít és kihallgat, otthonában házkutatást tart;
2.) egy jogállamban hatóságként nem állunk neki ránk nézve terhelő nyomokat eltüntetni, hanem teljes mellszélességgel vállaljuk annak a következményeit, amit elkövettünk, kezdve ezt egy tisztességes bocsánat kéréssel az ártatlanul vegzált állampolgárok irányába;
3.) egy jogállamban a kártérítési felelősség fennállását úgy kell szemléltetnie a hatóságnak, hogy az ország nyilvánossága előtt:
-
- valahol 100.000.000 és 200.000.000 Ft közötti kártérítést fizetnek meg a hatóság által illetéktelenül zaklatott személyek számára, kb. 24-48 órán belül. De nem ám közpénzből, neeem! Hanem azon vezető beosztású rendőröktől és miniszterektől levont pénzbírságból, akik ezért a „hibáért” felelősséggel tartoznak.
- másfelől az ügyben érintett rendőrségi vezetők és miniszterek a következő percben lemondanak.
A miniszteri félremagyarázás és az elterelés helyett pedig megjegyzendő, hogy egy jogállam erősségét nem az mutatja meg, hogy a Megrendelő igényei alapján dolgozó buta rendőrség buta döntését követően – miután kellő képpen dramatizálták a magánvéleményüket a közösséggel az interneten megosztókkal, s látva a kedvezőtlen sajtó viszhangot és a közvélemény felháborodását – az ügyészség vissza táncol és nem találja vétkesnek egyik előállítottat sem!
Majd pár nappal később a bűnüldöző hatóság az internetes felületeken megpróbál úgy tenni, mintha nem történt volna semmi. Ez egyértelműen nem annak a jele, hogy Magyarországon a jogállam erős. Ha valóban erős jogállamiság jellemezné az országot, akkor magánszemélyeket nem vittek volna el kihallgatásra a magánvéleményük miatt!
Egy jogállamban ilyen ugyanis megengedhetetlen!
De ne legyünk illúzióink! Ez itt már nem Európa, hanem a Balkán legészakibb sarka: a hibrid rezsimek mindenkori mintaállama, a parancsuralmi diktatúrák leendő kiskirálysága.
Az elmúlt 1 hét során bebizonyosodott, hogy a Magyar Rendőrség nem monitoroz semmit sem az interneten, és ezáltal saját maga terjeszt rémhírt a lakosság körében, saját maga téveszti meg az ország állampolgárait. A rendelkezésre álló információk alapján, amelyeket bárki visszaellenőrizhet, úgy fest, a Magyar Rendőrség sokkal inkább épít a pártállami időkből ismerős besúgó hálózatára. Ahogyan az a mai napon is olvasható, Kusinszki András a Facebook-ra a hatóság által kifogásolt posztját április 28-án tette ki, és a már említett rendőrségi internet-monitorozás ellenére mégis 14 nap kellett ahhoz, hogy előállítsák?
Nem hiszem, hogy 2 héten át fejüket vakarva tanakodtak a sokcsillagos egyenruhások, hogy bevigyék-e a kapitányságra a szegi Facebook-felhasználót a posztjában megfogalmazott magánvéleménye miatt, vagy sem?
(illusztráció: Gordon Johnson / Pixabay)
Ami meg a nemzetközi felfújt ügyet illeti: nem csak magyar nyelven jelentek meg az előállításokról, kihallgatásokról, házkutatásokról szóló beszámolók, hanem többek között angol és német nyelven is íródtak újságcikkek a magyarországi rendőrségi túlkapásokról.
- a 19 európai nyelven működö EuroNews szerkesztősége is foglalkozott a szegi és gyulai eseményekkel: itt a magyar és itt pedig az angol nyelvű cikkek. (ha nem tudod, ki az EuroNews, a bemutatkozásukat itt olvashatod el)
- tovább: a sógorok Kurier nevű lapja is lehozta,
- ugyanúgy, ahogyan a németországi OnVista és a DerStandard c. online lapok is.
- a többit pedig a T. Hallgatók, Olvasókra bízom, mindenki kedvére kereshet akár spanyol, holland, svéd, vagy finn nyelvű anyagot a témában.
És ha elhiszi az igazságügyi miniszterasszony, akár nem, ezt az ügyet nem fújta fel senki, csak és kizárólag a magyar kormánypárt és annak haszonlesői. Ha és amennyiben nem tapossák disznótrágyába az általuk is gyakran emlegetett európai értékeket, a demokrácia alapelveivel egyetemben, akkor senkinek sem jut eszébe egy magyarországi eseménnyel foglalkozni. Csak akkor, ha arra nyomós okot ad a Magyar Rendőrség. Itt és most pont ez történt.
Képmutatások közepette, hatalmas arccal kiálltak a hegytetőre szembe szélbe pisilni és amikor rákérdezünk, hogy mitől lett piszkos a választóktól kölcsön kapott nadrágjuk, akkor ezen a kérdésen Ők vannak a legjobban felháborodva!
Ez itt balra egy egyenes gerinc.
(fotó: Jochen Pippir / Pixabay)
A magyar belpolitikában nem alapkövetelmény, de azért nem árt, ha valaki rendelkezik vele. Biztos vannak olyan magyar politikusok, akik most látnak életükben először ilyet. Nekik üzenem, hogy: nagyon szívesen! Örülök, hogy ma is tanulhattak valami fontosat.
.
Szóval a Magyar Rendőrség megpróbálta eltüntetni a ballépésének nyomait, de sikerült félmunkát végezniük. Nem csak a kormányzati koronavírus-információs portálon található meg egy-az-egyben a police.hu egykori (május 12-i) cikke, hanem az internet archivuma (és tegnap óta már a saját számítógépem merevlemeze) is megőrizte, hasonlóan a többi magyar és nemzetközi online hírportál tudosításához és televíziós, online újság beszámolójához.
Ahelyett, hogy inkább hagytak volna mindent érintetlenül, vállalva, hogy ők is emberből vannak és félreérthetően megfogalmazott jogszabályokat félre tudnak értelmezni. Különösen akkor, amikor jól láthatóan politikai megrendelésre dolgoznak, felülről vezérelt módon hajtanak végre utasításokat és nem a tőlük elvárható függetlenséggel és objektivitással működnek (hogy is írtam a bevezetőben: „dróton rángatott fabábúk„?).
Sikerült megint kontraproduktívnak lenni, sikerült megint önmagukat blamálni, ahelyett, hogy megpróbáltak volna inkább bizalmat ébreszteni a lakosságban, megerősíteni a köztük és a lakosság között fenn álló jó kapcsolatot.
Talán majd legközelebb.
.
.
* európai értékek alatt a következőket értem: „Szerződés az Európai Unióról: 1993. november 1-jei életbe lépésével létrejött a jogi személyiséggel nem rendelkező, hárompilléres Európai Unió. Ennek része a kormányközi alapon szerveződő közös kül- és biztonságpolitika, amelynek célja a többi közt az EU biztonságának megerősítése, a demokrácia és a jogállamiság erősítése, az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok biztosítása.” (forrás: mfor.hu)
Ehhez csatlakozott Magyarország 16 évvel ezelőtt.
.
Köszönöm a megtisztelő figyelmet!
– Lázadó