Magyar Társadalom, Én Nem Szeretlek! (Frissítve!)

Egyetlen egy közösségi média poszt megmutatja, hogy milyen a mentális állapota a magyar állampolgárok egy részének: súlyosan sérült. És ez most nem a hungarista komment-jugend, ezek itt az átlag kommentelők, a hétköznapi Facebook felhasználók. Annak is a legalja, akiknek egyáltalán nem számít egy embertársunk halála, mert még abból is viccet lehet csinálni.

A cikk az eje.hu (a legnagyobb és leglátogatottabb ejtőernyőzéssel foglalkozó magyar weboldal) észrevételei alapján frissítésre került! Köszönjük a segítséget!

Felhívnám a figyelmet arra, hogy a baleset részleteiről – mert a SSP (a helyi rendőrség) nem bűncselekmény (szándékos emberölés) gyanújával indította meg a nyomozást -, még valójában alig tudunk valamit. Annyi bizonyos, hogy egy olyan tragédia történt ezzel a kanadai lánnyal, amely – sajnálatos módon – időről időre megtörténik az ugrókkal.

https://southsimcoepolice.on.ca/media_release/sunday-august-28-2022-skydiving-fatality-in-innisfil/

A híradások alapján annyit tudunk, hogy Tanya Pardazi ugrásával valami gond adódott és a főernyő kinyitása után a lány gyors pörgésbe kezdett – azaz nem csak az ejtőernyő maga, hanem az ernyővel együtt az ugró is kontrollálatlan forgásba került.

Kijönni egy ilyen nagysebességű pörgésből – lásd az alább beillesztett videót -, egyáltalán nem könnyű, sokkal inkább kemény szellemi és fizikai erőnlét szükségeltetik hozzá – szóval qrvára nem érdemes a fotelben ülve okoskodni!

Alapozzuk meg tudásunkat!

Mielőtt megnéznéd az alábbi videót, ne felejtsd el, hogy:

  • a szabadon eső test által megtett út egyenesen arányos az indulásától eltelt idő négyzetével, és
  • a földi nehézségi gyorsulás átlagosan 9,81 m/s2, vagy 32,2 láb/s2 – ha a közegellenállás elhanyagolható!

Aki elidőzne egy kicsit a fizikai és matematikai részletekben, az kérem, kattintson ide!

Facebook kaptuk az alábbi kiegészítő információkat az Ejtőernyőzés csapatától, amelyeket nagyon szépen köszönök:

„Gravitációs gyorsító erő és a légellenállásból fakadó erő hat egymásra. Kb. 10-12 másodpercnél éri el az ugró a kritikus sebességet, amikor már nem gyorsul tovább, állandó sebességgel zuhan, ha nem változtat a testhelyzetén.
Hason zuhanva (box testtartás, minden hol derékszögek a testen, klasszikus testhelyzet) az ugró kb. 50 m/s kritikus sebességgel zuhan, ami kb. 180 km/h sebesség.”

eje.hu

Az alábbi videót a 11. másodperctől kell figyelni, jól látható rajta, hogy az ugró nem szabályosan ereszkedik, hanem a függőlegeshez képest 65-75 fokban megdőlve, körkörös mozgást végezve, azaz forogva zuhan:

A fenti videón 32. másodpercnél nyílik ki a tartalék, azaz a narancssárga második ernyő, amely szintén nem rendeltetés szerűen nyílik ki, mert annak a szárai össze vannak tekeredve, és ahogy látható, bele telik vagy 19-20 másodpercébe az ugrónak, mire ki tudja tekerni azokat a normál pozícióba. Ekkorra – a videó leírása szerint -, az ejtőernyős már csak kb. 150 méteres magasságban járt, innentől kezdve lassult le és ért szerencsésen földet.

A videóban jól hallható, ahogyan az ugró komoly fizikai munkát végezve próbál urrá lenni a helyzeten és hatalmas megkönnyebbülés számára, amikor végül épségben földet ér.

Összefoglalva: a videóban az 5. másodpercnél nyílik ki a főernyő és 1 perc 15 másodperc múlva már földet is ért az ugró. Jól látható, hogy nagyon kevés ideje volt megfelelően cselekednie – feltételezem, az életét az évek és a rutin mentette meg.

Egy kezdő ugró – a megfelelő tapasztalat és lélekjelenlét nélkül -, valószínűleg a földbe csapódott volna.

Nem ússzátok meg ennyivel, itt egy másik videó (a jogtulajdonos nem engedélyezte a videó beillesztését más weboldalakra): Mary 2015-ben ugrott már sokadjára, amikor a főernyőjének a működését nem érezte megfelelőnek. Le akarta oldani azt és a tartalék ernyővel földet érni.

ez csak egy képernyőmentés – itt nézheted meg a videót

Sajnos a főernyő nem oldott le teljesen, így a kinyíló tartalék ernyő összegabajodott félig leoldott főernyővel és Mary végül kontrollálatlanul forogva, nagy sebességgel ért földet. Mindkét bokáját és a farkcsontját eltörte, de más baja – szerencséjére – nem esett.

Az alábbi két videóban Scott és Salvador mondja el, hogy hogyan épül fel és működik az ejtőernyő, milyen szabályok és működési elvek vannak. Angol nyelvű videókat mutatok nektek, mert ezeket találtam informatívnak és kellően részletesnek a cikkhez. Ha ismersz hasonlóan jó minőségű, de magyar nyelvű oktató videót az ejtőernyőzésről, kérlek, oszd meg velünk! Köszi!

Ha mindenki képbe került, következzen Tanya Pardazi halálesete.

Ki mit mondott?

A Skydive Toronto Inc. ezt írta (fordította: én): „Egy 21 éves ejtőernyős diákunk végzetes sérüléseket szenvedett egy vészhelyzeti szituáció miatt. Az ejtőernyős túl későn, alacsony magasságon oldotta le a gyors pörgésben lévő főernyőjét, és már nem volt elég idő/kellő magasság ahhoz, hogy a második, tartalék ernyő teljesen kinyilhasson.”

Ehhez képest a Telex (5, azaz öt nappal később – na, mindegy! — a Szerk.) azt írja, hogy: „Azt írták, a diákjuk túl későn oldotta el a főernyőjét (amely a nyílás után gyors forgásba kezdett), így a tartalékernyő feltöltődéséhez már nem volt meg a szükséges idő/magasság.”

Uh, bakker… nem a feltöltődéshez, hanem a tartalék (második) ernyő teljes mértékű kinyitásához nem volt meg a szükséges földfelszín feletti magasság/nem állt rendelkezésre a megfelelő idő, hogy az 100%-ban el tudja látni a feladatát, azaz lassú ereszkedést lehetővé téve biztonsággal földet érhessen a lány.

További cikkek, amelyeket elolvastam:

Első és utolső.

A kanadai hírforrások szerint Tanya sikeresen elvégezte az 50 éve működő ejtőernyős-iskolában a tanfolyamot és minden olyan engedéllyel rendelkezett, ami az egyedül végezhető ejtőernyős ugrásokhoz szükséges.

Tanya az információk szerint 4000 láb magasan ugrott ki a gépből – láb és nem méter(!) -, azaz csak kb. 1219 méterre vitték fel az ugrás végrehajtásához. Hogy mik történtek fent a levegőben, hogy mi okozta Tanya tragédiáját, arról most csak találgatni lehet. Feltételezhető akár az is, hogy hosszabb ideig akarta élvezni a szabadesést, mint az tanácsos lett volna. Többek között azt sem tudjuk, hogy az ugrás megkezdésétől számítva:

  • mennyi idő után és
  • milyen magasságon nyitotta ki az főernyőjét,
  • és mikor érzékelhette, hogy baj van és le kell oldania a főernyőt és nyitni a tartalék ernyőjét?

Azt tudjuk, de nem a Telex cikke, hanem a Skydive Toronto közleménye alapján, hogy pörgés közben már későn oldotta le a főernyőjét. Ha jól értelmezem a fenti videókban hallhatókat, akkor kétféle ejtőernyő létezik:

  • az első, amely a főernyő leoldása után automatikusan nyitja a tartalék ernyőt, történjék bármi, pl. a főernyő nem oldott le teljes egészében, lásd Mary fentebb linkelt 2015-ös balesetét.
  • a második pedig az, amikor a főernyő leoldása után az ugrónak manuálisan kell kinyitnia a tartalék (másodlagos) ernyőt, lásd az elsőnek beillesztett videót a cikk elején.

Azt, hogy Tanya Pardazi milyen típusú ernyőt viselt, nem tudni.

  • Lehet, hogy a tapasztalatlansága miatt, lehet, hogy pánikba esés miatt nem tudta, hogy mit is kellene tennie, mi lenne a helyes eljárás a főernyő leválasztásához?
  • Lehet, hogy a főernyő nála sem oldott le rendesen?
  • Lehet, hogy a forgás miatt megszédült és nehezen tudta koordinálni kezeinek mozágását és elérni a kart az ernyő kioldásához?
  • Lehet, hogy sikerült kioldania a tartalék ernyőjét, de az az erőteljes pörgő mozgás miatt nem volt képes kinyilni – függetlenül a magasságtól?

Nem tudjuk. Semmit sem tudunk igazából, meglehetősen kevés értékelhető információ áll rendelkezésre. Értitek? Ezért folyik most vizsgálat.

Szóval lehet utólag okoskodni, tippelgetni, de annál, hogy „hüje tiktokker influencer, bisztosh szelfizett a kiccsaj és nem az ernyőre/magasságra/szabályokra figyelt!” sokkal bonyolultabb és összetettebb a kérdés.

Természetesen van még egy AAD, vagy CYPRES nevű elektronikus eszköz is az ernyőkön, amelyeket az ugrónak még a földön be kell kapcsolnia, a saját kezével! Jelenleg azt sem tudjuk, hogy ez Tanya-nál be volt-e kapcsolva? A működéséről már megtudhattuk a legfontosabbakat:

  • csak adott sebesség (szabadesés) ÉS
  • csak adott magasság elérésekor aktiválja magát és nyitja ki a tartalék ernyőt,

ha és amennyiben a főernyő nincs még/már nyitva. A főernyő akkor nem lehet nyitva, ha például az ugró eszméletét vesztette már az ugrás elején.

Tanya valószínűleg adott magassági szint alatt volt, szóval a fenti két feltételből egy már adott volt. De a főernyője nyitva volt és feltételezhetően nem szabadeséssel, közel 9,81 m/s2-mal zuhant, hanem annál kicsit lassabban, azaz a sebességi feltétel nem teljesült ahhoz, hogy a tartalék ernyő automatikusan, az AAD/CYPRES által vezérelve kinyiljon.

Nem csak feláll, hanem hozzá is szól!

Persze az érzéketlen magyar kommentelőknek a karosszékükben ülve feltétlen ítéletet kellett hirdetniük! Úgy, hogy elolvastak egy 2 bekezdéses cikket.

Közben pedig totál hülyék a fizikához, valószínűleg semmit sem tudnak az ejtőernyőzésről, de véleményük az van. Ja, influenszer, meg egyetemista is, ráadásul még nő is, plusz a haja szőkére volt festve… És ennyi nekik pont elég, hogy szívből gyűlöljék, hogy utálkozva nyilvánuljanak meg a halálesete kapcsán! Gusztustalanok a végtelenségig és még büszkék is rá!

Van legalább 140 darab büdös bunkó a Telex.hu Facebook-oldalán…

Skydive Toronto Facebook-on olvasható közleményére érkezett reakciók
(klikk a képre a teljes nézethez)

Ahogyan ti is olvashatjátok, a kanadai Skydive Toronto Inc. közleménye alatt a Facebook-os komment szekció tele van részvétnyilvánításokkal és kulturált kérdezz-felelekkel.

Ellenben a Telex cikke alatt a magyar bunkók nem hazudtolják meg magukat, a kommentekből ömlik a kárörvendés, az áldozat hibáztatás és a gyülölködés!

[a 189. indok, hogy miért élünk Kanadában]
Legalább 140 darab Fb felhasználó teljesen érzéketlen és abszolút tiszteletlen!
(klikk a képre a teljes nézethez)

Természetesen a Telex.hu munkatársai – sok másik szerkesztőséggel együtt – magasról szarnak rá, hogy mivel és mennyire vannak teleszemetelve a közösségi média felületeik. Annak idején az index fórumon legalább volt moderáció… Én az ilyen lényeket gondolkodás nélkül basznám ki tiltanám le az közösségi oldalaimról. De hát van, akinek nem a minőség, hanem a mennyiség számít.

Akár hogy is, rettentően elkeserítő számunkra, hogy tömegével vannak olyan érzéketlen bunkó magyarok, akik még büszkék is undorító viselkedésükre!
Valószínűleg az a Ottawa-i, két gyermekes tűzoltó is megérdemel majd egy teli pofájú röhögést a részükről, aki 4000 (négyezer!) ejtőernyős ugrás után halt szörnyet egy szerencsétlenül sikerült landolás következtében.

„Jeff Dean, 45, of Fitzroy Harbour died at the Arnprior Airport Wednesday afternoon.
„The parachute was fully functioning and working correctly,” Parachute Ottawa said on Thursday morning. „Fatal injuries were sustained during the landing process following an advanced parachute maneuver.”” – írja a CTV News.

Jeff 45 éves korában, 2022 Július 27-én hunyt el az ugrásának a végén, a rosszul sikerült landolás következtében – hiába működött hibátlanul az ejtőernyője! 12 évig dolgozott tűzoltóként, az első két évben önkéntesként, az utolsó évtizedben pedig már a hivatásos állomány tagja volt.

Ebből is jól látszik, hogy „minek ment oda?”, meg hát „akinek van egy kis esze, nem ugrik ki repülőből egy zsákkal a hátán.”.

Szóval hajrá, büdös bunkók, ti legalja a népnek, lehet dobálni a nevetős szmájlikat a közösségi médiában, a többi balesetet szenvedett ugróval együtt Jeff is valószínűleg alaposan rászolgált!

Egyszer élném meg, hogy ezeknek a való életben, szemtől szembe is ekkora pofájuk van és nem csak a kijelző fényénél nagy az arcuk! Ott a helyszínen, amikor elsősegélyt kell nyújtani a sérültnek és kihívni a mentőket. Aztán pedig felhívni a szülőket és elmondani nekik, hogy mi történt a lányukkal. Majd személyesen is találkozni velük és kifejezni a részvétet, majd pedig szemtanúként pedig segíteni a hatósági vizsgálók munkáját.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet!

– Lázadó


nyitókép: Lucas Parker / Unsplash