Lefelé A Lejtőn

Magyarország eredményei nem mutatnak jól a Freedom House 2020-as elemezésben (sem). Az elmúlt 10 évet felölelő jelentésben az egykori szocialista és a szovjet utódállamokat vizsgálták meg a Freedom House-nál (FH). A kormány intézkedéseinek következtében Magyarországnak sikerült a FH-nál negatív rekordot felállítania: a demokratikus alapelvek alkalmazásában még soha, egyetlen másik országnak sem sikerült ilyen hatalmas mértékű negatív irányú változást produkálnia.
(nyitókép: lmaresz /Pixabay)

A 2000-es évek elején, amikor az újságíró szakma alapjait sajátítottuk el az egyetemen, igazi újságíróktól, a szakma ördögeitől, ismert rádiós és televíziós riporterektől, szerkesztőktől, mi még úgy tanultuk, hogy „a hír szent, a vélemény szabad”. 2020 májusára már csak annyi maradhatott, hogy: „a téma az utcán hever”. A mai nap tehát az alábbi témába botlottam bele.

A Freedom House elemzését a négy-négy-négy közölte le elsőként a magyar hírportálok közül, egyes bekezdéseket tőlük emeltem át (nagyon köszönjük!). Például ezt is: „A Freedom House egy amerikai központú nonprofit szervezet. A jelentés a USAID, vagyis az amerikai nemzetközi segélyezési hivatal támogatásából valósult meg.”

Ahogyan az alábbi grafikonon látható, a viszgált szempontok alapján a maximálisan elérhető 7 pontból hazánk 2010-ben még 5.61 pontot kapott, 10 évvel később már csak 3,96-ot érdemelt ki. Azaz a szilárd demokratikus országok csoportjából Magyarország folyamtos zuhanó repülést produkálva lesüllyedt a hibrid rezsimek közé.

freedom_house_democratic_decline_hungary_2020a képre kattinva a grafikon
eredeti méretben
lesz látható

.

De milyen az a hibrid rezsim? Olyan államok, ahol „tartanak ugyan választásokat, de törékenyek a demokratikus intézmények, és alapvető kihívások elé állítják a politikai és polgári szabadságjogokat”fogalmazza meg a 444.hu.

A legjobb példa erre az a két eset, amely 24 óra leforgása alatt történt meg 2020. májusában: magyar állampolgárok az interneten megosztott magánvéleményeik miatt kerültek hatósági eljárás alá: otthonaikból megbilincselve rendőrségi kihallgatásra vitték el őket. Az ingatlanokban házkutatást tartottak, a számítás-technikai és mobilkommunikációs eszközeiket pedig lefoglalták.

A FH összesen 29 országot vizsgált, Magyarország zuhanórepülésben a 11. helyezésig süllyedt le 2020-ig. A 2010-es eredményével most az 5. helyen állhatna. Az elemzések negyed évszázados története során nem volt még egy olyan ország, amely egy évtized alatt ennyit, azaz 2 kategóriát zuhant volna a listájukon.

freedom_house_hybrid_regime_hungary_2020

Magyarország Európától egyre távolabb, s ezzel egyenesen arányosan a Balkánhoz egyre közelebb kerül. „Közelebb vagyunk a balkáni országok átlagához (3,73), mint Közép-Európáéhoz (5,22)”írja a 444.hu.

Ezt meg már csak én teszem hozzá: nem volna meglepő egy 2 pont alatti autoriter rezsim kategóriájú helyezés még 2025. előtt. Autoriter egy ország állami berendezkedése, amikor a Nagy Vezér valamennyi vezetési funkciót (célkitűzés, tervezés, szervezés, ellenőrzés, értékelés, minősítés) kizárólagosan, tekintélyelvűen, egyed uralkodóan (diktatórikusan, parancsuralmian) maga gyakorolja.

A lista alján tehát a tekintélyelvű országok tanyáznak. Itt alálható Putyin Oroszországa (1,39 pont) is, akit a miniszterelnök példaképnek tekint, valamint külügyminiszterének kedvenc örökbaráti országai is: Azerbajdzsán (1,14 pont), Üzbegisztán (1,14 pont) és Türmenisztán (1,00) is.

A különböző szempontok tekintetében a pontozás az alábbiak szerint alakult:

  • „mennyire demokratikus a kormányzás (3,25)
  • hogyan zajlanak a választások (4,25)
  • a civil szektor állapota (4,50)
  • a média függetlensége (3,25)
  • önkormányzatok, helyi hatalom állapota (4,75),
  • az igazságszolgálatás állapota (4,75),
  • korrupció (3,50).

A végleges demokráciapontot hét különböző mérőszám átlaga adja ki. Az országokat hetes skálán pontozzák, ahol a magasabb értékek jelzik az erősebb demokráciát.”olvasható a 444.hu-n.

Ahogyan a pontozás is mutatja, Magyarország legnagyobb hiányosságai a demokratikus a kormányzás, a média függetlensége és a korrupció terein vannak. A Freedom House teljes jelentése, angol nyelven, ezen a linken olvasható. Tartalmas, hosszú anyag, érdemes rákeresni a Hungary szóra, így előbb megtalálhatók a Magyarországra vonatkozó információk a több tíz oldalas szövegben.

budapest_hungary_parliament_building_640(fotó: Bruno Coelho / Pixabay)

.

Teljesen véletlenül akadtam rá arra a cikkre, amelyet a The Budapest Beacon angol nyelvű hírportál publikált 2018 januárjában. Ebben a Freedom House 2017-es jelentését vették nagyító alá, amely összesen 195 ország helyzetét vizsgálta. Már akkor is arról írtak, hogy az Európai Unióban Magyarországon áll a leggyengébb lábakon a demokrácia („Hungary has the weakest democracy in the European Union, according to Freedom House’s annual Freedom in the World report.”).

Az alábbi grafikon azt mutatja, hogy tíz év alatt (2007-től 2017-ig) mely országokban csökkentek a legnagyobb mértékben a szabadságjogok. Magyarország itt -20 pontos értékelést kapott. Hazánk a negatív listán ezzel a 10. helyet foglalja el . . . . .

. . . . az EU-tagállamok közül egyedüliként (mert Liechtenstein nem tagja az Európai Uniónak)!! Még Nauru, a csendes-óceáni szigetállam is jobb teljesítményt nyújtott, mint az európai értékeket valló 1.125 éves Magyarország.

freedom-house-hungary-has-the-weakest-democracy-in-the-eu-973x1024kattints a grafikonra a nagyobb nézethez

.

A 2017-es adatok alapján Magyarország összesen 72 pontot kapott (szemben a 2016-os 76 ponttal), amely az EU-tagállamok között a legalacsonyabb pontszám. Ez egy újabb sereghajtó pozíció, amely egy újabb okot adott a szégyenkezésre a nemzetközi porondon. A The Budapest Beacon angol nyelvű cikkét ezen a linken találod.

Természetesen, bármikor kifogásolható a Freedom House bármelyik jelentése, az értékelési rendszere, a Magyarországról kialakított álláspontja, a különböző odaítélt és megvont pontszámok. Lehet mondani, hogy ők nem is élnek az országban, az USA-ból könnyű „ugatni”, becsmérelni és lehúzni egy kis európai országot.

Ha ez így van, akkor kérem, hogy mutassatok nekem egy olyan elemzést, kutatást, véleményezést, amely a fenti, az FH által is vizsgált területeken (demokratikus kormányzás, szabadságjogok, korrupció, a média függetlensége, stb.) Magyarországot az utóbbi 10-13 év alapján egyértelműen pozitívan ítéli meg, kiváló színben tünteti fel és példamutatónak ábrázolja teljesítményét.
Miért érzem úgy, hogy ilyet senki sem fog találni?

Köszönöm a megtisztelő figyelmet!

– Lázadó