A Szovjetúnió-mániás és birodalmi gőggel alaposan túlfűtött Putyin elvtárs megideologizált háborúja a nyugat-barát Ukrajna ellen: 2022 Február 24. óta dúlnak a harcok, zajlanak hadműveletek. Az elmúlt több, mint 12 hétben több ezerre nőtt az áldozatok száma és milliók hagytál el otthonaikat, s találtak kényszerűségből új otthonra. De mit hoz a jövő nekünk, akik nem Ukrajnában éltünk és élünk? Milyen gazdasági problémákkal kell számolnunk?
Stop Putin! Stop The War!
Adás napló.
- Az előző adást ide kattintva hallgathatod meg
- The Russian Economy
- 1991.: Szovjetunió vége, az Oroszországi Föderáció megalakulása, a Washington egyezmény javaslatai:
- Az orosz GDP alakulása:
- Russia Is Canceled
- Roman (orosz YouTuber) Grűziában kezdett új életet:
- The Sanction-Fueled Destruction of the Russian Aviation Industry (Wendover Production):
- 444.hu – De mit fogunk enni?
“Oroszország
a világ legnagyobb búzaexportőre,
a világ legnagyobb árpatermesztője,
a világ legnagyobb cukorrépa-termesztője,
a világ legnagyobb műtrágyaexportőre és
a világ legnagyobb földgázexportőre (a földgáz a műtrágyagyártás legfontosabb alapanyaga).
Ukrajna pedig
a világ legnagyobb napraforgóolaj-exportőre,
Európa legnagyobb kukoricaexportőre,
Európa legnagyobb repceexportőre,
Európa legnagyobb kölesexportőre és
Európa legnagyobb méztermelője.
Ja, és együttműködik a támadóval a világ ötödik és Európa második legnagyobb műtrágyaexportőre is, azaz Fehéroroszország.”
- Egy mezőgazdász hallgatónk kommentje alapján rosszul mondtuk, hogy a búzát most tavasszal kell vetni! Elnézést a pontatlanságért!
„Őszi: repce, búza,
Tavaszi növény: kukorica, napraforgó, szója, zab, stb.”
- Antonov An-225 Mriya. A „mriya” jelentése: álom.
Hálás köszönet az alábbi videókért Kránitz Balázsnak és a Légiközlekedési Kulturális Központ csapatának!
2020. Április 15. – An-225: Így jött létre a világ legnagyobb repülőgépe (Ep. 137)
2022. Március 19. – In memoriam An-225: az álom egyelőre véget ért (Ep. 262)
- Ki fizeti meg a háború árát? Bizony, te voltál az, aki megfinanszíroztad Putyin honvédelmi és hadügyi kiadásait.
- Vasárus Gábor László, geográfus:“A háború miatt már milliók elmenekültek Ukrajnából, naponta százezrek kelnek útra, hogy a saját maguk és a családtagjaik életét mentsék. Ha az oroszok tovább támadnak, és a harcok Ukrajna nyugati részére is kiterjednek, várható, hogy még többen – köztük a kárpátaljai magyarok is – elhagyják majd az ottani falvakat-városokat. Kárpátalján gyakorlatilag megszűnhet a mintegy 150 ezer fős magyar kisebbség jelenléte.”
Milyen pozitív hatásai vannak a háborúnak?
- Európa és a világ nagyobb része függetlenedik/függetlenedni fog az orosz nyersanyag piactól?
- Délről és/vagy Norvégiából érkezhet majd a földgáz!
- Végérvényesen előtérbe kerülnek a megújulók?! ÉPP ITT AZ IDEJE!
Net Zero by 2050?!
- Az atomenergia a reneszánszát fogja élni? (egy-egy fűtőelem éveken át használható és NINCS lokális kibocsátása, mint egy földgáz, vagy lignit-hőerőműnek)
- REZSICSÖKKENTÉS! A magyar kormány a rezsicsökkentés miatt blokkolta az uniós klímatervet
- “Az Európai Tanács csúcstalálkozóján az előzetes tervek szerint bekerült volna a megállapodásba, hogy a tagállamok 2050-re csak annyi szén-dioxidot bocsátanak ki, amennyit ki is tudnak egyenlíteni, azaz ekkora kellett volna elérni a karbonsemleges energiatermelést. Orbánék tiltakozása miatt azonban ez a tétel mégis kimaradt a megállapodásból, amelybe végül csak a párizsi klímaegyezményre került be egy jóval általánosabb utalás.
- A kormány közleménye most meg is indokolja a döntést: az uniós karbonsemlegesség 2050-es tervét azért blokkolták, hogy megvédjék a rezsicsökkentést.”Magyarország a 2030-ig teljesítendő vállalásait, ahogyan ígérte, úgy be is tartja. A megújuló és atomenergia együttes használatával 2030-ra a hazai áramtermelés akár 90%-a is szén-dioxid-mentes lehet. A 2050-re kitűzött klímasemlegesség (szén-dioxid-semlegesség) azonban óriási kiadásokkal járna és hatalmas terheket róna a magyar ipar számára. Az említett javaslatot felelősen addig nem lehet támogatni, amíg nem tudjuk, hogy az Európai Unió mekkora forrásokat tud rendelkezésre bocsátani az ipar modernizálására. Magyarország kormányának felelőssége, hogy alacsonyan tartsa a magyar családok rezsikiadásait, hiszen a hazai rezsiköltségek Európában a legalacsonyabbak között vannak. Azonban, ha az áramtermelést a megadott szempontok szerint kell kiváltani, úgy a magyar családok áramszámlája 30-40 százalékkal emelkedne ” – írják a közleményben.”
- Magyarország: stadionépítés helyett
- Hőszigetelés, nyílászárók cseréje
- Fűtéskorszerűsítés
- Napelemek a háztetőre, a pajta mögé, stb.
- Szélgenerátorok a kert végébe.
- Ez a hosszú távú rezsicsökkentés, nem pedig az, amikor állami beavatkozás miatt éveken át a piaci ár alatt kapja a fogyasztó az energiát! Aztán majdnem csődbe megy a MOL meg az MVM…
- REZSICSÖKKENTÉS!! – Így nőtt háromszorosára a rezsicsökkentett gáz ára itthon
- “a 2014 óta köbméterenként 101 forintos lakossági gázdíjon belül a magyar kormány által jelenleg 50 forint körüli szinten „elismert” gázmolekulát az állami nagykereskedő októberben már átlag 167 forintért vásárolhatta az oroszoktól. Vagyis az állami MVM minden egyes köbméter gáz adásvételén több mint száz forintot bukott”
- “a 2018 és 2020 májusa közötti élénk hullámzásokat követően – nem mutatott érdemi kilengéseket: az havi 5-600 millió, évi hétmilliárd köbméter körül alakult – toldotta meg a portál.”
- Energia árak:
- “Lázár Jánost a HVG kapta el egy rövid videós interjúra egy földeáki fórum után. Lázár szerint is túl nagy a függőség gáz szempontjából az oroszoktól: „32 éve nem történt semmi, illetve öt éve az Európai Unió egyetlen centit nem tett a függőség megoldása érdekében” – mondta. Ezzel szemben a magyar kormány tett, hiszen megépítjük Paks 2-t, tette hozzá. Az olaj és a gáz tekintetében szerinte az árkérdés szabott határt a kormány mozgásterének: délről drágábban jöhetne gáz az országba, és az iparnak márpedig szüksége van az olcsó orosz gázra.”
Köszönjük a megtisztelő figyelmet!
nyitókép: „Putin” matrica Banff városának (Alberta, Kanada) egyik STOP tábláján 2022. Március 29-én. Fotó: Lázadó