Kanada Képekben – Brit Columbia

A sorozat 4. részében Kanada legnyugatibb tartományába, Brit Columbia-ba látogatunk el. A tartomány csak 1871-ben, hetedikként csatlakozott az 1867-ben megalapított Kanadához. Természeti adottságokban, látnivalókban gazdag tartomány világszinten is közkedvelt turista célpont. Egy keveset már láthattatok belőle az Alberta-i sorozat 3. részében, most itt a folytatás. A cikkben szereplő videókat akkor is érdemes megnézned, ha nem beszéled jól az angol nyelvet: tudod, 1 kép (azaz 1 videó) többet mond ezer szónál.
(nyitókép: Keith Johnston / Pixabay)

canada_british_columbia_map_1871Kanada térképe 1871-ből.

.

A nyitóképen a Mount Robson hegy látható, magassága 3.954 (egyéb források szerint 3.959) méter. Ez a tartomány harmadik legmagasabb hegycsúcsa.
Brit Columbia több, mint 10-szer nagyobb Magyarországnál, lakosságának száma pedig 2020-ra érte el az 5 millió főt. A „Columbia” mindig nagy C-betűvel írandó, nem pedig K-val. A kanadaiak a tartományt a kezdőbetűi után csak „BC” (ejtsd: bí-szí) néven említik beszélgetéseikben. Fővárosa az egy harmad Magyarországnyi területű Vancouver-szigeten fekvő Victoria városa – és nem a tartomány legnagyobb települése, Vancouver.

british_columbia_canada_lower_mainland_map(kattints a képre a nagyobb nézethez)

A „Lower Mainland” (nagy méretű térkép ezen a linken látható) azt a kb. 36 ezer négyzet kilométernyi területet jelenti, amely kelet-nyugat irányban húzódik: a Fraser folyó völgyét (alsó folyását), Vancouver-t és környékét illetik ezen a néven a kanadaiak. Magyarul kb. alsó földrészt jelent, mivel tengerszint közeli magasságon fekszik és a több ezer méter magas hegységek-rendszerek mellett alföldnek látszik.
Bridal Falls településtől nyugatra, egészen az óceán partig, délen az USA határig tart. Északról és keletről a hegyek lábai határolják ezt a dimbes-dombos, tavakkal, városokkal, erdőkkel, legelőkkel, farmokkal tarkított, saját klímával rendelkező tájegységet.

flag_british_columbia_canada_600pxBrit Columbia zászlaja

Fort Victoria települést a brit Hudson Bay Társaság alapította 1843-ban, mint kereskedelmi csomópontot és kikötőt, neve 1852-ben rövidült Victoria-ra, városi rangot 1862-ben kapott. Victoria városát Viktória brit királynőről nevezték el, Vancouver-sziget a nevét az angol felfedőzőről, George Vancouver-ről kapta.

A Hudson Bay Társaságot (angolul: Hudson Bay Company – röviden: HBC), 350 éve, 1670 május 2-án alapították az Egyesült Királyság-ban, Londonban, mint szörmekereskedelmi vállalkozást. A HBC az egyetlen ma is talpon levő cég erről a területről: túlélte valamennyi európai alapítású riválisát.

a Kanada Banda kedvenc magyar YouTuber-ei
2019. májusában jártak a BC-ben

.

Jelenleg Észak-Amerika legöregebb múködő vállalkozása. Igen, jól olvasod, a HBC a mai napig létezik, a vállalatot 2018-ban közel 10 milliárd kanadai dollárra értékelték. A Toronto-i tőzsdéről történő kivezetése 2020. március 4-én történt meg, azóta magánvállalkozásként működik.

hudson_radisson_pintingegy festmény Pierre-Esprit Radisson-ről

.

A privatizáció alkalmával a 11 dolláros részvény felvásárlási ár azonban már csak kb. 2 millárd dolláros cégértéket jelentett. Az egykori alapító, Pierre-Esprit Radisson nevét többek között 2 kanadai és egy amerikai város (Québec-ben, Saskactewan-ban és Wisconsin-ban) valamint egy szállodalánc őrzi.

A Brit Columbia-i Chilliwack város lakójával, a tartomány leglelkesebb hivatásos természet fotósával és legbarátságosabb túravezetőjével és vendéglátójával, Ceglédi Ferenccel 2019 májusában készítettünk egy interjút, a KB024. epizódot itt hallgathatod meg. Chilliwack-ról érdemes tudni, hogy Buda, Pest és Óbuda egyesítésének évében, 1873-ban alapították, 1908-ban emelték városi rangra.

.

Van még ott, ahonnan ez jött, azaz folytatása következik!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet!

– Lázadó