Meglopták a tolvajt? Mi az a made in China?

Biztoan mindenki pontosan tudja, hogy mit jelent a Made in China.  Biztos vagyok abban is, hogy mindenki vásárolt, vagy látott már igazi kínai másolatot.

Amikor esküdni mernél, hogy ezt már láttad valahol, csak akkor még rendes neve márkaneve volt. Vagy amikor a piacon megkapod a dubmil (budmil) vagy a Nkie (Nike) márkanévre hallgató cipőt, melegítőt félárban.

NKIE vs Nike

Miért is baj ez?

Ez az a szint, ami mindenkihez eljut és ennek két vetülete van. Az egyik az olcsó fülhallgató, cipő, bármi. Aminek örülünk, amíg nem annyira gagyi, hogy az már bajt okoz. Mint a napfogyatkozásra rendelt szemüvegek, amiről pár napja írtunk itt. A másik oldal az, amikor ezen technológiák, ötletek, dizájnok ellopása miatt komoly cégek sok éves munkája megy a szemetesbe és vele együtt mondjuk a részvény árfolyam vagy az eladások mértéke.

Példának ott van az American Superconductor, melynek részvényei 84%-ot estek egy ilyen lopás és másolás miatt.

 

Kína az az ország, ahol egészen mostanáig nem nagyon volt jelentősége a szerzői jognak, vagy a szabadalmaknak. Olyannyira nem, hogy nagyon sok helyen már azt lehet azt olvasni, hogy konkrétan a kínai hadsereg kémkedésének (1. kép) eredményeként jutnak hozzá nyers adatokhoz, tervekhez. Ezeket erre szakosodott központok (2. kép) alakítják át cégek számára is használható tervekké. Végül jönnek a gyárak és kisvállalatok (3. kép), akik le is gyártják ezt, majd eláraszják vele az E-bay-t, Ali Expresszt és a piacot. Ez lenne a Made in China?

Ám most történt valami, ami egy igen érdekes csavart tehet a történetbe. 

 

Van itt valami, amire Kína az elmúlt években nagyon sok energiát és pénzt öntött bele és még jó is lett. Ez pedig a nagysebességű vasút, amiből mára már elég sok is van (elsők a világon) és valóban jó minőségűnek tűnik olyannyira, hogy exportálják is a technológiát, amiből elég jó pénzt csinálnak. Ám most vannak akik lemásolták és van ország, ahol szabadalmaztatták is. Hoppá!

Amikor vissza nyal a fagyi

Most Kína azért sír, met így elég sok pénztől esik el és különben is milyen dolog már mástól ellopni, amiért olyan sokat dolgozott. Hát igen, kemény dolog ez.  Az egészben az az igazán ironikus, hogy többen nyomást próbáltak gyakorolni a törvényhozásra azért, hogy szülessenek olyan törvények melyek a szerzői jogot és a szabadalmakat védik. Ezért a kínai hatóságoknak le kellett másolni a nyugati országok ide volnatkozó szabályozásainak egy részét. Már megint ez a lopás, borzalom, de hát valahogy meg kell védeniük magukat a lopás ellen.

Puma

 

Azért szomorú ez, mert Kína régen nagy új!tó volt. Gondoljunk csak a puska porra, a papírra. De a Japán kultúra fele is onnan származik. Nagyon kár, hogy ide jut egy ország, mely régen sokkal szebb jövőt dédelgetett.

Egy hozzászólás “Meglopták a tolvajt? Mi az a made in China?” bejegyzéshez

A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.