iPhone X vs DSLR. Avagy miért tudunk 4K videót felvenni 60 képkocka/másodperccel, egy 1000 dolláros telefonon, miközben egy 3-4000 dolláros komoly DSLR (tükörreflexes) kamera erre nem képes.
Szeptember 19-én jelent meg az a cikkünk, melybe az újonnan megjelent iPhoneokról írtunk. Akkor megígértem, hogy szót fogunk később ejteni erről is. Nos, ez a nap is eljött.
Az okostelefonok nagyot futottak a fényképezés terén az elmúlt években. A bal oldali egy iPhone 7 Plus-szal készült a jobb oldali egy Canon tükörreflexessel.
A problem a következő.
Folyton azt halljuk, hogy bármilyen jó is lehet a kamerája egy mobilnak, nem tudja felvenni a versenyt egy „rendes fényképezővel”. Ez nagyon sok esetben maximálisan igaz is és én magam is nagyon tudom utálni, mikor valaki össze kívánja vetni egy apró telefonba szerelt fényképező szenzor által készített zajos, minden dinamikától mentes képet, egy „rendes” géppel készült képpel.
Az összehasonlítás általában addig állja meg a helyét, amíg jó sok a fény és a telefon/tablet képernyőjén nézzük azt a képet. Éppen a minap történt az, hogy az Apple Tv-m, ami a telefonom által készített képek egy részét is bekeveri az iCloudban lévő képek közé, betett képernyővédőnek néhány, a telefon által készült képet. Majdnem elsírtam magam, hogy egyik, másik milyen zajos és rossz mindőségű, amikor 42″-ban (nem 5-13) próbálja nézni az ember.
Itt vannak az érzékelők méretei, egymáshoz képest.
Egyszerűen elvéreznek a kis fényképezők és telefonok, amikor elfogy a fény.
Ehhez nem kell éjszakának lenni. Elegendő, ha bemegyünk egy szobába, ahol csak 1 ablak van, esetleg egy templomban próbálunk képet csinálni a testvérünk esküvőjén. Nem lehet elvárni attól a pici szenzortól és lencsétől, hogy összeszedjen akár csak közel annyi fényt, mint egy teljes méretű érzékelővel szerelt fényképező (full frame).
Okostelefonnal készült kép. Ja csak ennyi segédeszközzel.
Alapvetően azt érdemes megjegyezni ebből az egészből, hogy az érzékelő mérete nagyon számít. A pici érzékelőtől egy telefonban (de akár egy pici fényképezőben) nem lehet elvárni, hogy rendes képet készítsen. Azonnal látjuk, mikor szembekerül egy APS-C (az olcsóbb, kisebb, belépő szintű) vagy Full Frame (általában nagyobb, drágább és komolyabb , félprofi, profi) tükrös gép képével.
Érdekesség: APS-C. Ezek a gépek kisebb érzékelővel vannak felszerelve, mint a Full Frame gépek. Régen, mikor még minden gép filmes volt, akkor a Full Frame (melynek jelentése teljes méretű keret) volt az, amit használtak (általában). Azért hívják Full Frame-nek ezeket a gépeket, mert akkora az érzékelő, mint a régen használt film képkockája volt. Az APS-C pedig egy kisebb (de a pici gépekénél így is lényegesen nagyobb) érzékelővel szerelt gép. Sok esetben tudásban, lehetőségek-ben ezek nagyon is komoly gépek, ám a kisebb szenzor nagy hátrányt okoz számukra kevés fény mellett.
Ám, ha ez mind igaz, akkor miért veszik el ez a hatalmas előny, amikor 4K videóról van szó?
Manapság sokkal több komoly videó készül digitális fényképezővel, mint azt gondolnánk. Nagyon komoly minőségre képesek a mai DSLR (tükörreflexes gépek). Valamint mindig nevetünk, mikor egy videót mutogatnak, amit telefonnal vettünk fel, mert ilyen, meg olyan a kamerája.
Ám, amikor arról van szó, hogy 4K videó, sorra véreznek el a 3-4x annyiba kerülő fényképezők egyik-másik telefon mellett. Miért van ez? Hát, nem az érzékelő számít?
Nem csak! Itt már nem csak az érzékelő. Van valami, amiben a mai telefonok nagyon jók, míg a fénykpezőgépek jó részében pont ezen próbálnak spórolni a fényképező gyártók. Mi ez?
A Processzor, a memória és a számítási kapacitás.
A mai okostelefonoknak a lelke a hatalmas számítási teljesítmény. Csak azért, hogy kontextusba tegyük a dolgot a következőt érdemes tudni. A most megjelent iPhone 8 (vagy X) számítási teljesítménye felülmúlja az éppen aktuális alap Mac laptopok teljesítményét. Igen, egy telefon komolyabbat számol, mint egy laptop. Itt tartunk. Ám, ezt nem mondhatjuk el a mai kamerákról. Hiába a hatalmas érzékelő, az óriási dinamika tartomány és a csodálatos színek, ha közben a processzor képtelen feldolgozni az adatokat, valamint nincs elég memória tárolni, mielőtt kiírhatná a memóriakártyára.
Sajnos, a komoly fényképezőgép gyártók (Nikon, Canon, Sony) még ma sem veszik kellően komolyan ezt, így a legtöbb komoly tudású és árú gépből is hiányzik a 4K videó felvétel 60 fps (képkocka/másodperc) mellett. Miközben egy komolyabb okostelefonban 4-8 magos processzorok vannak, óriási tartalékokkal. Amint láthatjuk a probléma nagyon könnyem orvosolható lenne.
Nem gondolom, hogy a következő pár hónapban ez orvosolva lenne, pedig az ember azt hinné, hogy 3000 USD-be bele kellene, hogy férjen egy rendes processzor, de sajnos sokszor 5-6 képkocka/mps-el tud fotózni sorozatot az a szerencsétlen gép és ennek oka nem a zárszerkezet sebessége, hanem a memória mennyisége (nem az SD-kártya!), sebessége és a hitvány processzor.
2 hozzászólás “iPhone X vs DSLR” bejegyzéshez
A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.