A napokban az Apple bemutatott 3 új telefont, melyek az iPhone 8, iPhone 8 Plus és az iPhone X névre hallgatnak.
A mai bejegyzés előzményül is szolgál egy, a következő napokban megjelenő írásunkhoz. Ebben azt fogjuk taglalni, hogy vajon miért nem képes egy $3-4000-os komoly DSLR kamera felvenni 4K videót 60 képkocka/másodperccel, amikor egy $1300-os telefon ezt könnyedén megteszi.
Ma viszont foglaljuk össze röviden, hogy mit mutattak be és vajon megéri-e az iPhone X (ejtsd: 10, nem X) az árát?
A két típus (itt most tekintsünk el attól, hogy született egy 8, egy 8 Plus és egy X, a 8 és Plus most egy kalap alá lesz véve, ha tetszik, ha nem 😀 bocs) nagyon sok ponton hasonló és különböző egyszerre. Csak attól függ, hogy honnan közelítünk.
A legszembetűnőbb különbség a kijelző, így nem kezdhetjük máshol mi sem.
- iPhone X – 5.8-inch 18.5:9 True Tone OLED, 2436 x 1125 pixels (458 ppi), 82.9% kijelző-test arány
- iPhone 8 – 4.7-inch 16:9 True Tone LCD, 1334 x 750 pixels (326 ppi), 65.6% kijelző-test arány
- Kontraszt arány: 1,000,000:1 (OLED) vs 1,400:1 (TT LCD)
Azontúl, hogy látványos a változás, maga az OLED-re váltás önmagában is érdekes. Az OLED-nek nem csak előnyei vannak az Apple által korábban használt LCD-ivel szemben, mint azt sokan állítják. Azért van ez, mert ez nem egy átlagos LCD panel volt eddig.
Lehet, hogy az OLED sokak számára szebb színeket és objektíven jobb kontrasztot produkál az LCD-nél, (ez ízlés kérdése, mert nekem pl túl szaturált a képük) de ez még nem lenne elég a váltásra. Az Apple zseniálisan kalibrált state-of-the-art LCD-ket használ, ami hibátlan minőséget hoz. Elnézve a Samsung telefonok és az iPhone-ok akksi idejét, az OLED-ek kisebb fogyasztása sem hozna nagy változást. Az OLED ráadásul drágább is az LCD-nél, persze az Apple árrésével a váltás pont beleférne.
A váltás igazi okát viszont máshol kell keresnünk. Az eltérő technológia miatt az OLED kijelzők vékonyabbak és (jobban) hajlíthatók az LCD-nél. Ez a két tényező pedig már komoly érv amellett, hogy az új iPhone-okba is ez a technológia kerüljön.
Design (iPhone 8 , iPhone X , iPhone 8 Plus)
Úgy tűnhet a kijelző méretét nézve ( 4.7″ vagy 5.5″ a Plus esetén vs 5.8″ a X-es), hogy az új „nagy” testvér egy óriás lehet, de egyáltalán nem erről van szó.
- iPhone X – 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in) and 174g (6.14 oz)
- iPhone 8 – 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) and 148g (5.22 oz)
Hatalmas kijelzőt kapunk egy, az i8-nál nagyobb, de az i8Plus-nál kisebb testben. Ez elég szép és ügyes megoldás.
Hasonlóságok
Mindkét modell remek minőségű üvegből és aluminiumból épül fel, amit IP67-es (max 1 méteres esés, max 30 perc víz alatt, régen ezért ölni tudtunk volna) vízállósággal ötvöztek . Az üveg hátlap elérhetővé tette végre a vezeték nélküli töltést mindkét modellnél.
Teljesítmény (hasonlóságok 2)
Itt sem fogunk sok különbséget találni
- iPhone X and iPhone 8 – Apple A11 ‘Bionic’ chipset: 6 Magos Processzor, 6 Magos GPU (grafikus chip), M11 motion (mozgás) co-processor, 3GB Ram (iPhone X), 2GB RAM (iPhone 8). A memória mérete soha nem számít egy iPhonenál. Ha van 2GB, minden meg van oldva, mert rettentően jó a memóriakezelés az iOS-ben (operációs rendszer). Valamint a 8-ban kisebb a kijelző és csak szimpla kamera van, így ebből az extra GB-ból semmit sem veszünk majd észre.
Ahogy érkeznek az első tesztek nagyon úgy tűnik, hogy ismét az iPhone lesz a legerősebb telefon a piacon, ha nyers erőt nézünk. Ha pedig gördülékenységet, sajnos itt van nekem mindig a legnagyobb problémám az Android telefonokkal. Egy 3-4 éves iPhone sem tud úgy felbosszantani, mint egy random Droid.
Kamera és érzékelők
Touch ID helyett kaptunk egy arc felismerést? Hallom, ahogy a Samsung használók hangosan harsogják, hogy ilyen már évek óta van, mi ezen az újdonság? Az, ami minden esetben. A Samsung megoldása korán jön, újdonság, csak megbízhatatlan és hibáktól hemzseg. Míg az iPhone esetében nagyon úgy tűnik, hogy nem csapjuk majd be egy fotóval, nem fog gondot okozni a sötét, vagy egy új frizura, esetleg egy sapka. Itt egy 3D térkép készül rólunk (az arcunkról) amelyet a rettenetes erővel bíró processzor (erősebb, mint az Apple aktuális 13″-os laptopja), a szenzor erdő és a kifinomult szoftver együtt dolgoz fel és tesz biztonságossá (legalábbis ez a mondás, nem nagyon láttuk még élőben, de ki fogom próbálni, amint lehet és meg is írom nektek).
A készülékek hátán találunk 1, vagy 2 darab 12 Mpixeles kamerát. Ha 2 van (Plus és X) akkor tudunk zoomolni valamint vanPortrait Mode ami nagyon szép eredményeket hoz, az optikai stabailizálásról nem is beszélve (bemozdulás, mosódás ellen). Az első kamerák is teljesen megegyeznek abban, hogy f2.2 aperture-rel és 7 Mpixellel vannak felvértezve. A trükk akkor jön mikor a X beveti a szenzorait is a játékba. Ekkor a letapogatásnak, a környezet elemzésének és super erős processzornak köszönhetően ismét tudunk selfie-zni Portrait Modban, majd beállíthatjuk akár a megvilágítást is.
Ez nagyon dramatikus hatást tud elérni egyes képek esetében, így fotózni vágyóknak bizony komoly pont, amit érdemes megvizsgálni. Azt nem is említve, hogy 4K videó, stabilizálva 60fps-el. Ezt a legtöbb komoly tükör reflexes Nikon, Canon is csak irigykedve nézi.
Mi a bajom akkor?
Mert van bajom az új X-el, nem is egy. Az első problémám az ára. 1300CAD (a korábbi telefonok mind 1000 alatt voltak) az nagyon sok pénz, főleg egy telefonért. Ne értsetek félre, pontosan látom a rengeteg technológiát és azt is, hogy milyen potenciál van ebben a készülékben. Még szépnek is találom a telefont. Látom, hogy ez egy nagyon komoly kamera „rendszer”, egy durva házban, remek, színhelyes kijelzővel. Látom, de akkor is rettenetes pénz, így mondtam is a feleségemnek, hogy ebbe a lakásba egyenlőre ilyen telefon nem jön be az biztos.
A második problémám az, hogy elveszítettük a Touch ID-t (ujjlenyomat olvasó), ami nagy kedvencem volt eddig. Imádom a mostani telefonomban, mert nagyon gyors, 99%-ban működik és ezért nagyon kényelmes és egyértelmű, hogy használni akarom. Én ezt nem szívesen adom oda még egy ilyen szofisztikált arc térképért sem. Vagy főleg ezért nem? Nem tartom olyan kényelmesnek, nem tartom olyan biztonságosnak és nem láttam még, hogy ez mennyire lesz gördülékeny és természetes.
Lepjenek meg és szeressem, de egyenlőre ez nekem pont olyan probléma, mint anno a jack dugó volt. Ezért van a mai napig iPhone 6S-em.
Tags: iPhone 8 iPhone 8 Plus és az iPhone X
Egy hozzászólás “Az iPhone 8, iPhone 8 Plus és az iPhone X” bejegyzéshez
A hozzászólások jelenleg nem engedélyezettek ezen a részen.