CoViD-19 Helyzetjelentés #5 (Piros, Sárga, Zöld)

Jó régen volt utoljára helyzetjelentés koronavírus ügyben, legutoljára májusban írtunk beszámolót. Azóta Kanada elkezdett szépen lassan vissza merészkedni az „új normálisba”. Déli szomszédjához, az Egyesült Államokhoz képest határozottan jobban áll a fertőzés elterjedtségének tekintetében. Most látszik kifizetődni az sok erőfeszítés, amelyet március óta elkövettek a hivatalos szervek – és maguk az állampolgárok is. Már a kezdetektől a szükséges szigorral és elhatározottsággal kerültek bevezetésre a korlátozások és csak megfontolt lépések mellett vettek vissza ezekből.
(nyitókép: Gerd Altmann / Pixabay)

A retró mozik, a franchise-hálózathoz tartozó mozik is kinyitottak, ahogyan a vendéglátó helyek is. Az kihelyezett kézfertőtlenítőkön (melyek használata erősen ajánlott) és a maszkban, kesztyűben dolgozó alkalmazottakon túl a legnagyobb változás a létszám korlátozás. Az intézmény alapterületétúl függően kerül meghatározásra, hogy adott moziteremben, vagy boltban hány ügyfél tartózkodhat egyidőben.

A közlekedési eszközökön is csak minden második ülőhely használható, az állva utazóknak pedig ugyanúgy meg kell tartani a 2m távolságot, mint ahogyan meg kell tenni azt egy orvosi rendelőben, vagy a boltokban, a pénztár előtti sorban álláskor.

covid-19_nurse_woman_facemask_coronavirus_640(fotó: Engin Akyurt / Pixabay)

.

A játszóterek újra használhatók, kinyitottak a bölcsödék és az óvodák is. Az iskolák, gimnáziumok, egyetemek a jelenlegi tervek szerint szeptemberben, a szokásos időpontban indítják el a következő tanévet – de jelentős változásokkal, azaz a már máshonnan ismert korlátozások kerülnek majd alkalmazásra a közös helyiségek (tantermek, étkezők, sportpályák) használata során.

Egyes strandok, kirándulóhelyek, kempingek is nyitva vannak már, új korlátozások és szigorított higiéniai- és fertőtlenítési eljárások mellett minden egészséges személy számára látogathatók. De a nyári fesztiválok, vásárok, tömegrendezvények, mint például koncertek és a világ legöregebb, legnagyobb, leglátogatottabb szabadtéri rodeója, a Calgary Stampede is sajnos törlésre kerültek.

Kanadába külföldről beutazni csak külföldön ragadt kanadaiaknak, illetve kanadai családtagoknak lehetséges, de megérkezésük után a 2 hetes házikarantént ők sem kerülhetik el.

Egy hallgatónktól kapott információ alapján úgy értesültünk, hogy a bevándorlásiak nem adnak ki eTA-t. Ha most nyújtotok be új beutazási kérelmet, akkor az igénylést befogadják az IRCC, a díját tehát ki kell fizetni, de nem rendszerhiba miatt nem érkezik meg az e-mail az eTA-val, hanem azért nem kapjátok meg, mert bizonytalan időre fel van függesztve annak kiadása. Kérünk benneteket, hogy legyetek türelemmel, remélhetőleg az ősz folyamán tovább enyhülnek majd a korlátozások és nem fog problémát jelenteni a kérelem megadása és az beutazás.

Az eTA-ról, az a Kanadai Online Beutazási Engedélyről 1 évvel ezelőtt már írtunk 2 cikket: az első itt, a másodikat itt tudod elolvasni! Ajánljuk mindenkinek, aki azt tervezi, hogy amint lehet, Kanadába utazik és annak is, aki csak informálódni szeretne és egy picit többet tudni az online kormányzati szolgáltatásokról és azokról a csalókról, akik jóhiszemű utazókat próbálnak meglopni.

covid-19_art_how_to_what_to_coronavirus_640
(grafika: Annalise Batista / Pixabay)

.

Kanada és az Egyesült Államok közötti határ (amely a világ leghosszabb határszakasza: 8.891 km hosszú) legkésőbb augusztus 21-ig zárva marad a közforgalom előtt. Csak diplomáciai/hivatali ügyekben, illetve az alapszolgáltatást nyújtó munkavállalók (pl. árufuvarozók, légitársaság alkalmazottjai), valamint a Kanadába hazatérők léphetik át a határt.

És ha már itt tartunk, nézzük a számokat!
Hasonlítsuk össze egy picit KanadátAmerikával: jöjjön a számháború. Az alábbi adatok a 2020. július 16-án az esti órákban elérhető számokat mutatják eme két országból. Rendben, értem én, hogy ezek az adatok egy adott időpillanat értékeit mutatják és nem relevánsak a jövőre nézve, de a tendencia, az irányok jól kivehetők és a helyzet jelenlegi állásából nagy mértékben következtetni arra, mi várható a közeljövőben.

Lakosságszám (kerekített értékek):

  • Kanada: 37.971.000 fő
  • USA: 330.000.000 fő
    (a különbség kb. 8.69-szeres)

Összes fertőzött:

  • Kanada: 109.264 fő
  • USA: 3.483.832 fő [949.504]

Új fertőzések az elmúlt 24 óra alapján:

  • Kanada: 437 eset
  • USA: 67.404 eset [3.798]

Aktív esetek száma (kalkulált érték: az összes esetből kivonva a meggyógyultak és az elhunytak számát):

  • Kanada: 27.601 db
  • USA: 1.874.274 db [239.852]

Szögletes szürke zárójelekben a kanadai számokat olvashatjátok a lakosságszám különbségével, azaz 8.69-cel megszorozva. Ezzel azt akartam megmutatni, hogy a lakosságszámhoz mérten Kanadában sokkal kedvezőbb és így az USA-ban pedig sokkal rosszabb az arány a fertőzés elterjedésének tekintetében. Tehát július közepén az USA-ban 67,9-szer több a koronavírussal fertőzött személy, mint Kanadában.

Kanadából az alábbi adatok érhetők még el:

  • az elmúlt 24 órában 7 tartományban nem regisztráltak új fertőzöttet,
  • a kitörés óta 1 területen (Nunavut) egyetlen egy pozitív esetet sem regisztráltak,
  • az összesen elvégzett tesztek száma: 3.387.755 db, ebből 3% volt pozitív,
  • a hét elejéről származó információk alapján: a fertőzöttek 14.8%-a szorult kórházi ápolásra, közülük
    • 20.3% került intenzív osztályra és
    • 4.2%-nak volt szüksége gépi lélegeztetésre.
  • az eddigi fertőzöttek 66,7%-a már felépült és gyógyultnak tekinthető,
  • a halálozási arány 8,1%-os.

covid-19_red_mid-size_coronavirus_banner(grafika: geralt / Pixabay)

.

Piros. Sárga. Zöld.
A Facebook-nak abban a szegletében, ahol honfitársaink kanadai vonatkozású dolgokról beszélgetnek, július 12. óta megszaporodtak a hozzászólások és felforrósodott a hangulat. Hogy mi ennek az oka?
Azonnal kifejtem.

A magyar koronavírus tájékoztató oldal és a Magyar Közlöny (Hivatalos Értesítő 2020. évi 38. szám) alapján a jobban teljesítő Magyarországnak a kormánya 3 kategóriába sorolta a világ országait. A weboldalon szereplő információk szerint: „Azon országok, amelyek COVID-19 betegséggel való aktuális fertőzöttségi mértéke súlyos, piros jelzést kaptak. Azon országokat, amelyek COVID-19 betegséggel való aktuális fertőzöttségi mértéke kevésbé súlyos, sárga jelzést kaptak.”

Ezen a listán Kanada a piros, az Egyesült Államok a sárga kategóriába került.
Én csak azt nem értem, hogy miért???

Hogy biztos csak tévedés történt? Ja, hogyne. Persze, az is lehet.

Ezt és így írják, szó szerinti idézet következik a koronavirus.gov.hu weboldalról: „A külföldről történő behurcolás veszélye miatt a kormány bizonyos országok kapcsán beutazási korlátozásokról döntött. Az Operatív Törzs felhívására, az országos tisztifőorvos határozatban tette közzé a piros, a sárga és a zöld jelzéssel besorolt országok listáját. A besorolás komplex szempontok alapján, az uniós besoroláshoz igazodik, valamint az adott országok aktuális fertőzöttsége viszonyai, járványügyi tendenciái és a Magyarországra való kockázatát veszi figyelembe.

Az utolsó mondat a lényeg.

Többek között tehát azt írják, hogy „uniós besoroláshoz igazodik”. Szerintem meg nem!
Az Európai Tanács weboldalán az alábbi olvasható magyarul, hogy: „Az ajánlásban részletezett kritériumok és feltételek alapján a tagállamoknak július 1-jétől meg kell kezdeniük a külső határokon alkalmazott utazási korlátozások feloldását az alábbi harmadik országok lakosaira vonatkozóan:

  • Algéria
  • Ausztrália
  • Kanada
  • …stb.”

Aztán van itt még egy angol nyelvű hírportál, amely az alábbiakat írja: „The EU countries that may now open their borders to Canadians are Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Ireland, stb., stb.” – azaz az itt felsorolt EU tagállamok megnyithatják határaikat a kanadaiak számára: … Magyarország …!

covid-19_coronavirus_dark_horizontal_640

Mindezek után és a hivatalosan közölt esetszámok ismeretében nem értem, hogy mi indokolja, hogy Magyarország Kormánya Kanadát a piros, az súlyos, az Egyesült Államokat pedig a sárga, az enyhébb fertőzöttségű országok közé sorolják?!

Csak nem az lehet a háttérben, hogy a pedofil-simogató kormánypárt csak azért is szembe megy az Európai Tanács által javasoltakkal?! Mert gondolom a pedofil diplomatákat keblére ölelő kormánypárti politikusok csak azért is jobban tudják? Csak nem egy újabb kormányzati álhírrel van dolgunk?

A nyilvánosan elérhető számok egyáltalán nem azt mutatják, amit a Magyarországon közzétett országbesorolás mutat! Elég csak az alábbi két számadatot ismételten összehasonlítani és mindenki számára egyértelműen látható lesz, hogy ma, július 16-án az Egyesült Államokban sokkal súlyosabb a koronavírus fertőzöttségi helyzet, mint Kanadában valaha volt!

Még egyszer, a rend kedvéért:

Új fertőzések az elmúlt 24 óra alapján:

  • Kanada: 437 eset / USA: 67.404 eset

Aktív esetek száma (kalkulált érték: az összes esetből kivonva a meggyógyultak és az elhunytak számát):

  • Kanada: 27.601 db / USA: 1.874.274 db

Szóval akkor, mi is indokolja, hogy kormánypárti politikusaink Kanada számára rosszabb besorolást adtak, az Egyesült Államoknak pedig kedvezőbbet? Ez megint egy olyan kérdés, amire nagy valószínűséggel nem igen lesz válasz.

Ezért mondjuk mi, itt a KanadaBandánál, hogy kéretik szépen kritikusan gondolkodni, nem mindent azonnal és elsőre elhinni! És nyugodtan tessék venni a fáradtságot, hogy ti magatok néztek utána a nyilvánosan elérhető információknak!

Köszönöm a megtisztelő figyelmet!

– Lázadó