CoViD-19 Helyzetjelentés #4

Kanada több tartománya is arra készül, hogy a hónap folyamán elkezdenek visszatérni a normális kerékvágásba. Azaz az „új normális” kerékvágásba. Azonban ezt nem egyik napról a másikra tervezik megtenni, hanem fokozatosan, 4-5 fázisban. Ezek még inkább csak elképzelések, mint valódi cselekvési tervek. Pontos határidők nincsenek, nem lehet tudni, hogy az egyes fázisok milyen ütemben követik majd egymást? Arról sincsenek még információk, hogy ha váratlanul rosszabbra fordul a helyzet, akkor visszafelé is működik-e az ütemterv, vagy azonnal visszatérnek a 0. ponthoz, az eredeti szigorításokhoz, a ma fentálló korlátozásokhoz?
(nyitókép: Gerd AltmannPixabay)

.

covid-19_the-globe_earth_in_mask_virus_in_air(illusztráció: fernando zhiminaicela / Pixabay)

.

Brit Columbia mellett Alberta Tartományi Kormánya, valamint Ontario és Saskatchewan tartományok vezetése is azt tervezi, hogy a nyár folyamán (meg még talán az ősz alatt is) lépésenként újra indítják a gazdaságukat, a közigazgatást. Mivel minden tartomány más és más korlátozásokat léptetett életbe, máshogy rendelkezett bizonyos kérdésekben, ezért a normálishoz való visszatérés is eltérő lesz, mindenki más utat fog bejárni. Továbbá egyes vélemények szerint semmi sem lesz már a „régi normális”, hanem tulajdonképpen felépítünk egy „új normális” hétköznapi életet. Egyes „régen volt” dolgok a múlt ködébe vesznek majd, s egyes, a járvány okozta új helyzetek pedig velünk maradnak a vírus elvonultát követően is.

Miközben a kitörés óta megerősített fertőzött esetek száma lassan eléri a 3 és fél milliós számot (ebből valamivel több, 2 millió a jelenleg is aktív eset), nálunk Alberta-ban ezt mutatták a számok ezen a két napon 2020. április 29-én / május 2-án:

  • lakosság: kb. 4.000.000 fő
  • új esetek száma: 154 db / 218 db
  • összes esetszám: 4.850 db / 5.573 db
  • elvégzett tesztek száma: 138.681 db / 153.766 db
  • aktív esetszám: 2.970 db / 3.122 db
  • gyógyultnak nyilvánítva: 1.800 fő / 2.359 fő
  • összes elhunyt: 80 fő / 92 fő
  • a fertőzöttek 52%-a férfi,
  • a mai napig kórházi kezelésre összesen 222 betegnek volt szüksége, közülük 49 beteget ápoltak intenzív osztályon.

Összehasonlításul a magyarországi számok:

  • lakosság: kb. 9.770.000 fő
  • új esetek száma 49 db / 79 db
  • összes esetszám: 2.727 fő / 2.942 fő
  • elvégzett tesztek száma: 70.300 db / 79.551 db
  • aktív esetszám: 1.891 db / 1.982 db
  •  összesen gyógyult: 536 fő / 625 fő
  •  összesen elhunyt: 300 fő / 335 fő

maple_leaf_small_3pcs

Egy politkus által tartott sajtótájékoztatónál unalmasabb esemény keresve se lehet találni. És akármennyire is fontos az információ, nehéz lesz a képernyő előtt tartani … a gyermekeket. Így volt ezzel egy Winnipeg-i apuka is, aki egyrészt másrészt fontosnak tartotta a beszéd tartalmát, másrészt szerette volna a célközönség, azaz a gyermekek számára is könnyen befogadhatóvá és feldolgozhatóvá tenni az üzenetet.

Még Március 22-én, az egyik sajtótájékoztató alkalmával, Justin Trudeau a kanadai gyermekekhez is szólt pár szóban, lefestve a jelenleg kialakult helyzetet és megkérve őket arra, hogy tartsák be ők is az egészségügyi előírásokat – legyenke azok bármennyire szokatlanok és furcsák számukra. A már említett Winnipeg-i apuka, Tyler Walsh, aki otthonában, egy hasonló projektet felfüggesztve, mintegy 12 munkaóra alatt elkészítette az alábbi stop-motion aminációt* a kanadai miniszterelnök beszédjének egy részletéről.

.

A beszéd és így az animáció is csak másfél perc hosszúságú: ennyi ideig még a kisebbek is képesek csak egy valamire koncentrálni – főleg, ha a videót az egyik kedvenc építőjátékuk felhasználásával készítették el. A beszéd eredeti változata itt, erre a linkre kattintva tekinthető meg. A publikálást követően Tyler munkáját még maga a miniszterelnök is elismerte és megköszönte!

maple_leaf_small_3pcs

A Toronto-i székhelyű, kanadai Corus Médiavállalat (olyan csatornák tartoznak hozzájuk, mint pl. NatGeo, Disney Canada, GlobalTV/Global News, Food Network, stb.) áprilisban elindított egy kampányt, amely a #CanadaTogether névre hallgat, (magyarul: #KanadaEgyütt). Ez nem más, mint, idézem: „egy nemzeti kezdeményezés a kanadaiak ösztönzésére, oktatására és egyesülésére ezekben az időkben. Akár hírek, pénzügyi segítség, akár a gyermekeket szórakoztatásához van szükséged ötletekre a megfelelő helyre jöttél! Hozzuk össze Kanadát!”.

A honlapon olvasható szöveg a következő képpen folytatódik: „O Canada! (ez a Kanada Himnuszának kezdősora – a szerk.) Mutassa meg otthonunknak és szülőföldünknek, hogy ezekben a nehéz időkben is együtt vagyunk: köszönjük meg a frontvonalban dolgozók munkáját azzal, hogy elénekeljük a Nemzeti Himnuszt vasárnap délben. Küldje el videóját a [email protected] címre.”

A kampányban több ezren vettek már részt. A több száz beküldött videóból a szerkesztők az alábbi klipeket készítik el, majd a kampány részeként levetítik több televítiós csatornán is:

.

De nem csak magánemberek csatlakoznak ehhez a jótékony kezdeményezéshez, hanem például a Brit Columbia-i The Tenor énekes trió is, azaz Victor Micallef, Fraser Walters és Clifton Murray. A kreativitás pedig nem ismer határokat, többen voltak, akik nem énekeltek, hanem inkább zenéltek: hangszereiken eljátszották a Kanada Hinuszát.

.

A weboldal emellett egyfajta általános információ forrásként, link gyűjteményt szolgál. A gyermeke számára összeállított ismeret-terjesztő tartalmak mellett közérdekű híreket is listáznak, Egy másik menüpont alatt kifejezetten pozitív tartalmú eredményekről, általános jóhírekről számolnak be – amolyan „rájuk/ezekre büszkék lehetünk” cimkével ellátott információk ezek. Természetesen a közösen eltöltött időnek a játék, az aktív kikapcsolódás is a része, erre is van egy különálló menüpontjuk.

maple_leaf_small_3pcs

Szigorúan magánvélemény következik.

A kanadai honvédek az alábbi riportban látható módon segítik a koronavírus járvány elleni védekezést: civil, ápolói ruhában teljesítenek szolgálatot és fegyvereiket a laktanyában hagyva csak a szükséges egészségügyi és orvosi felszerelést vitték magukkal, például abba az idősotthonba is Québec tartományban, amely az alábbi videón látható:

.

Az elmúlt órákban próbáltam olyan videós anyagot (riport, interjú, helyszíni tudosítás, stb.) keresni, ahol kanadai katonák a magyarországi honvédekhez hasonlóan felfegyverezve teljesítenek szolgálatot valamelyik kanadai városban … de nem találtam. Valószínúleg azért, mert nincs. Azaz nem járőröznek fegyveres kanadai katonák kanadai városokban.

Mivel az RCMP és a helyi rendőrségek is a helyükön voltak, vannak és lesznek, továbbá eddig is, most is és ezt követően is maradéktalanul ellátják feladataikat, Kanadának nincs szüksége arra, hogy városaik utcáin, vagy vállalatoknál a kanadai haderő tagjai járőrözzönek. És ez így van rendjén.

Meglátásom szerint Magyarországon a járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel SINCS SEMMI SZÜKSÉG a Magyar Honvédség által nyújtott biztonságot támogató járőrszolgálatokra. Akármennyire is hihetetlen, a Rendőrségi Törvény, valamint a PTK és BTK vonatkozó paragrafusai egészen pontosan megszablyák, hogy ki, mikor, mit, hogyan és miként cselekedhet jogszerűen, vagy éppen mi az cselekedet, amely már szabálysértésnek, vagy bűncselekménynek minősül.

.

Éppen ezért egy végtelenül ostobának hangzó, mondva csinált indokkal felfegyverzetten(!!) a magyar utcákra küldött katonai járőrökre senkinek sincs semmiféle szüksége.

Egyrészt az utcákra történő vezénylésük pénz pazarlás, másrészt pedig kontraproduktív. Azaz nem éri el a politikusok és a sokcsillagos tányérsapkások által kitűzött célt, hanem éppen ellenkezőleg: fegyveres jelenlétük riasztó és félelmet keltő sokak számára és még talán nevetségessé is teszi a testületet, mivel szemmel láthatóan ágyúval próbálnak nem hogy verébre, de sokkal inkább egy hangyára lőni ezzel a túlerőltetett figyelemfelkeltő akcióval.

covid-19_hungarian_soldiers_armed_city_streets_1háborúsdit játszó nagyfiúk
(fotó: honvédelem.hu)

.

Harmadrészt pedig: ahogyan Borzák Árpád százados is elmondta a Magyar Televíziónak (lásd a fentebb látható riportot 1 perc 1 mp-től): csak reggel 8 és este 6 óra között teljesítenek szolgálatot. Éjjeli műszak tehát nincs.

Azaz az éjszakák alkalmával:

  • nem kell óvni a közrendet,
  • nem kell erősíteni a lakosság biztonságérzetét és
  • nem kell támogatást nyújtani a Magyar Rendőrség számára a feladataik ellátásában sem.

Mindezek után nekem úgy tűnik, hogy csak egy kirakat az egész biztonságot támogató járőrszolgálat. Muszáj megjegyeznem, hogy ez a buta showműsor nem az én, hanem az általad befizetett adóforintókból finanszírozódik, Kedves Olvasó, amennyiben valamiféle adót (legalább a 27%-os világrekorder magyar ÁFA-t) fizetsz Magyaroszágon.

Megértem, hogy akik nem teljesítenek külföldön békemissziót, vagy nem látnak el egyéb műszaki feladatokat katonailag aktív országokban (mondjuk a közel-keleten), azok örülnek egy kis változatosságnak!

covid-19_hungarian_soldiers_armed_city_streets_3háborúsdit játszó nagyfiúk
(fotó: honvédelem.hu)

.

Már nem csak az unalomig ismert gyakorlótereken történő gyarkolatozgatásokban merül ki a napi teendők sora, hanem valós, fegyvertelen civilekkel teli terepen lendülhetnek akcióba, méghozzá betárazott, sorozatlövő fegyvereikkel, ujjaikkal az elsütő billentyűn.

Mintha bármelyik pillanatban zátótüzet nyithatna rájuk az ellenség, A Koronavírus. Minderre tehát a magyar városokban, fegyvertelen civilekkel körülvéve kerülhetne csak sor természetesen, a honvédeinknek ekkor pedig a másodperc tört része alatt kell viszonozniuk a lövéseket, megvédve ezzel mindenkit. Mindenki is.

.

Komolyan kérdezem, mert nem értem: attól, hogy a nagyfiúk álcaruhában kimentek a közterületekre háborúsdit játszani, kevesebb lesz a megbetegedés? Kevesebb lesz az intenzív osztályra kerülő betegek száma? Mi változik az egészségügyben? Milyen módon változik ezáltal a lakosság általános egészségi állapota? Mi változik kint az utcákon? Kevesebb lesz a betörés, a lopás, a tilosban parkolás és a gyorshajtás? Nagyon kíváncsi lennék majd az első félév bűnügyi statisztikáira, összehasonlítanám a tavalyival.

A Magyar Kormány weboldalán ezt írják: „A magyar rendőrség legfontosabb feladata a közbiztonság fenntartása és a belső rend védelme. Ennek érdekében megelőzi és felderíti a bűncselekményeket, közreműködik a szabálysértések megelőzésében, feltárásában, eljár a külföldiek magyarországi beutazásával, tartózkodásával és letelepedésével kapcsolatos ügyekben. Közlekedési hatósági feladatai mellett eljár a kábítószerrel, fegyverrel, atomenergiával vagy egyéb veszélyes anyagokkal kapcsolatos ügyekben. A rendőrség köteles fenntartani közterületek rendjét, védi a kiemelt intézményeket, épületeket. Katasztrófahelyzetben védelmezi az embereket, segítséget és felvilágosítást ad a rászorulóknak és együttműködik a helyi hatóságokkal, intézményekkel.”.

A police.hu-n, a rendőrség weboldalán pedig erről olvashatunk: a Magyar Rendőrségen belül az alábbi testületi szervek vesznek még részt a rendvédelemben: Készenléti Rendőrség, Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI), Nemzetközi Bűnügyi Együttműködési Központ. Sehol sem kerül említésre a Magyar Honvédség. Azaz nagyon jól látható, hogy a RENDVÉDELEM járványügytől függetlenül, vagy akár azzal összefüggésben is, BÉKEIDŐBEN a Magyar Rendőrség törvény adta feladata.

Egyébként lehet, hogy az is elég lenne, ha megnövelnék a Magyar Rendőrség állományában szolgálatot teljesítő rendőrök számát? Ki tudja…?!

Bármennyire is hihetetlen, az Európai Unió országaiban (úgy tudom, Magyarország –  még – teljes jogú tagja az EU-nak) BÉKE van, sem polgárháború, sem egyéb fegyveres konfliktus nincs folyamatban egyetlen tagállamban sem! Éppen ezért a magyar honvédnek semmi keresni valója nincs az utcákon, főleg nem elsütő billentyűre tett ujjal korzózva.

Sőt, még a vállalatoknál sem kellene ott lenniük. Mert nem értenek hozzá, mert nem ez a dolguk és mert vérig lennének sértve, ha a laktanyában egy civil próbálná nekik megmondani, miként kellene erőszak-mentesen lefegyverezni az ellent, vagy hogyan kellene a kétélű csapatszállítóval átúszni a Dunán.

covid-19_hungarian_soldiers_armed_city_streets_2háborúsdit játszó nagyfiúk
(fotó: honvédelem.hu)

.

Csak azért, mert egyes politkusok kisgyermek korukban szerettek játékkatonákkal játszani, egy pandémia még nem jelent háborús helyzetet. A vírusjárvány nem katonai, hanem egészségügyi kihívás. Rendben, a szerteágazó érintettség, azaz a korlátozó intézkedések miatt közigazgatási és gazdasági feladat is – semmi esetre sem a honvédelem aktív részvételét igénylő események sorozata.

Valaki ezzel kapcsolatban a Facebook-on megjegyezte, hogy érdekes módon árvízkor egyik honvéd sem felfegyverkezve pakolta a homokzsákokat a Tisza árterületén.

A Magyar Kormány weboldala az alábbiakat írja a Magyar Honvédség feladatairól:

  • „Magyarország függetlenségének, területének, légterének, lakosságának és anyagi javaik külső támadással szembeni fegyveres védelme,
  • a szövetségi (pl. NATO) és nemzetközi szerződésből eredő egyéb katonai kötelezettségek – különösen a kollektív védelmi, békefenntartó és humanitárius feladatok – teljesítése, a honvédelem szempontjából fokozott védelmet igénylő létesítmények őrzése és védelme,
  • közreműködés a fegyveresen vagy felfegyverkezve elkövetett erőszakos cselekmények elhárításában,
  • hozzájárulás a katasztrófavédelmi feladatok megoldásához,
  • részvétel az állami protokolláris feladatok teljesítésében.”

Egyéségügyi vészhelyzet van, de természeti katasztrófa nem fenyegeti Magyarországot és annak lakosait. Továbbá olyan külső támadástól sem kell tartani Magyarországnak, amely fenyegetést jelentene az ország függetlenségére, területére, légterére, lakosságára és anyagi javaikra. Mint mondtam, béke van, meg vírusjárvány, de katonai beavatkozást igénylő fegyveres konfliktus, katasztrófahelyzet az szerencsére nincs.

És nem csak Magyarországon ilyen a helyzet, hanem Kanadában is ugyanígy állunk. A különbség annyi, hogy Kanada honvédjai NATO hadgyarkorlatokon vesznek részt, egészségügyi feladatokat látnak el azokban az intézményekben, amelyeket ezt kifejezetten kérték tőlük, illetve békésen alakizgatnak a laktanyákban.

Ha csak az összes esetszámot hasonlítom össze (május 2-án: 56.714 db kanadai és 2.942 db magyar), akkor Kanadában 19,2-szer több esetet regisztráltak. Azaz tizenkilencszer nagyobb szükségünk lehetne fegyveres honvédekre az városaink utcáin, mint Magyarországnak. Arról nem is beszélve, hogy a lakosságszám Kanadában kb. a négyszerese a magyarországinak. Ennek ellenére a 24.000 kanadai katona a laktanyákban áll készenlétben. Hiszen Kanadában egészségügyi vészhelyzet van, nem háború.

Mire gondolt a költő?

Tudom, hogy a honvédek most is, mint mindig, csak parancsot teljesítenek. Parancsot, amit nem megfontolniuk, hanem végrehajtaniuk kell. Kíváncsi lennék az Ő nézőpontjukra is. Ha van Hallgatóink, Olvasóink között olyan személy, aki belülről látja a Magyar Honvédség működését, aki rendelkezésünkre állna egy interjú erejéig, hogy feltehessük kérdéseinket és azokra válaszokat is kapjuk egy hozzáértő, tapasztalattal rendelkező hivatásos személytől, kérjük, hogy keressen minket elérhetőségeinken. Szeretnénk megosztani az Ő álláspontját, gondolatait is ebben a kérdésben. Köszönjük!

.


.

* stop motion animáció – A stop motion kifejezés a képkockánként beállított és rögzítési eljárást jelent, amelyet később mozgóképpé dolgoznak össze. A hagyományos filmfelvétellel ellentétben itt nem valós időben megrendezett sebességgel kerülnek rögzítésre az események, hanem a mozgóképet alkotó összes képkocka egy-egy külön beállítást jelent, melyet állókép, azaz fotó formában rögzítenek. Majd az így keletkező állóképeket egymás után vágva, összeillesztve jön létre a mozgókép, animáció. (forrás: Wikipédia)

– Lázadó