Még él bennem a társadalomba vetett hit, miszerint van egy minimum szint, amelytől minden jóérzésű emberi lény, társadalmunk valamennyi tagja, igyekszik pozitív irányba eltávolodni. Aztán mindig történik valami, mindig jön valaki, aki rádöbbent, hogy mindig van egy picit lejebb, hogy mindig van lehetőség még mélyebbre süllyedni a mocsokba. Ezt most a második vonalas kormányzati szócsőként is funkcionáló tv2-nek sikerült elkövetnie.
Szerintem már vagy 10 éve is annak, amikor utoljára láttam zenés-táncos tehetségkutató műsort, vagy bármilyen másik, éneklős-táncolós show-műsort megnéztem a televízióban. Ahogyan már korábban írtam ennek a blognak a hasábajai: Magyarországnak nincs ennyi tehetsége és nincs is szüksége ennyi tehetségre! (Az Eurovíziós Dalfesztivál a műfaj legalja! Részemről ott eddig egyetlen értékelhető produktum született, az is 14 évvel ezelőtt. Ez a 2006-os nyertes dal volt: Lordi – Hard Rock Hallelujah)
Mivel nem követtem ezeket a műsorokat és nem követem őket most sem, ezért ha valami kirívó dolog történik egy ilyen show-músor keretein belül, azokról csak hír formájában értesülök (Telex, index, 24, stb.), azaz megesik, hogy pár napos/hetes késéssel jutnak el hozzám az információk.
Milanovich Dominika Nemierőszak-dalt énekelni mekkora party, öcsém! A Sztárban sztár adásáról c. véleménycikke csak 1 napos volt, amikor rátaláltam a Dívány oldalán. Nem idézem be a cikket egy az egyben, bár kétségtelen, hogy megérdemelné! A lényeg annyi, hogy a Sztárban sztár produkcióban sikerült fullba nyomni a kretént, gyakorlatilag az egész stábnak.
A műsorban a Robin Thicke és Pharrell Williams énekesek 2013-ban megjelent, Blurred Lines c., nem kicsit szexista dalát sikerült elénekelnie az egyik férfi előadónak. Az amerikai énekesek plagizáltak (ellopták/lemásolták egy 1977-es dal zenéjét a szerző engedélye nélkül) és ezért összesen 12,4 milliós USD büntetést kellett fizetniük. Van ez így, a legjobbakkal is megesik.
DE!
Van még másik, ennél sokkal nagyobb probléma is a dallal, szám szerint kettő. Az egyik, hogy a dalhoz készített videóklipben nőket szextárgyként kezelnek. A másik probléma a dalszöveg: „Ja, volt egy ribancom, de nem volt olyan rossz, mint te / Szóval keress fel, amikor erre jársz / És adni fogok neked valamit, ami elég nagy ahhoz, hogy kettéhasítsa a seggedet.„
Romantikus és tiszteletteljes, igaz? Mert a nők (értsd a szeretteid is, a feleséged, az anyád, a testvéred, a nagykorú lányod) igazából mind olyan anális szexre vágynak, amitől fizikai sérüléseik lesznek…” – teszi fel a kérdést Dominika véleménycikkében. Ha ott állnál vele szemben és 30 másodperced lenne a kérdés teljeskörű, őszinte megválaszolására, te mit mondanál???
.
A „tudom, hogy te is akarod” (angolul: „I know you want it”) mondat a dalban összesen 18 alkalommal hangzik el. Hogy ezzel mi a baj?
Itt a megfejtés: „az Unbreakable (magyarul Megtörhetetlen) nevű projekt keretében nemi erőszak túlélőinek részvételével készültek fényképek. Mindegyikük feltartott egy táblát, amelyen azok a mondatok szerepeltek, amiket a bántalmazójuk mondott nekik, miközben megerőszakolta őket. Hihetetlen megrázó volt, tényleg. És van tippetek, mi volt az egyik leggyakoribb mondat? Az, hogy: „tudom, hogy te is akarod”. Mert ezzel az elkövetők azt fejezik ki, hogy nem fogadnak el nemet az áldozattól, mintegy felülírják az akaratát, a valóságát, miközben semmiben veszik a határait és a testi integritását.” – fogalmazta meg Dominika.
Ahogyan a Van Mentség A Nemi Erőszak Elkövetésére? c. cikkemben írtam: „egy jóérzésű, a nőket – itt most kérlek, gondolj a kedves édesanyádra, nővéredre/húgodra, a feleségedre, a lányodra -, az embertársait elfogadó és tisztelő, empatikus, törvénytisztelő ember nem csinál viccet abból, nem üti el ostoba poénnal azt, hogy 35 nővel szemben történhetett szexuális bűncselekmény, még akkor sem, ha mindez most még csak vád, csak feltételezés!” Ezt annyival tudnám most kiegészíteni, hogy a viccelődésen túl egyetlen show-műsorban sem lenne szabad megjelenési lehetőséget biztosítani ennek a kultúrszennynek.
.
Domi cikkét tehát erre a linkre kattintva tudod elolvasni és kérlek is rá, hogy olvasd el! És ha már ott jársz, olvasd el ezt is: az ELTE junior kutatói készítettek egy kutatást a magyarországi nemierőszak-mítoszokról 2016-ban. Elgondolkodtató és (számomra) felháboritó eredményt mutattott meg a tanulmány a magyar társadalomról.
A Unbreakable projekt 2011-ben indult, majd 2015-ben felfüggesztette készítője. 2017-ben azonban, szerencsére, újraindult a projekt! Az fotók közül kiválogattam nektek párat, de persze, ez itt csak a jéghegy csúcsának legteteje, ha van gyomrotok a továbbiakhoz, akkor klikk ide:
> Unbreakable Tumblr
> Unbreakable Instagram
Ha még mindig nem világos, hogy mi a baj a dalszöveggel, hogy miért felzaklató és megalázó egyesek számára a képi világa és a mondanivalója, akkor itt van nektek negyven, teljesen véletlenszerűen kiválasztott érv! Az Unbreakable Tumblr oldalán pedig ott van még sok másik, nagyon-nagyon hosszasan lehet görgetni az oldalon, hogy újabb és újabb fotókkal szembesülhessünk, szinte végtelen személyes tragédia „elevenedik” meg a fotókat látva, a szövegeket olvasva.
FIGYELEM! Az alábbiak a 40 db, a nyugalom megzavarására, felháborodásra, az embertársainkból történő kiábrándulásra alkalmas szöveg és kép látható! A képek tartalmának egyezése a valósággal nem a véletlen műve.
.
Ez így együtt nekem egy picit tömény volt, megyek és megpróbálom mindezt megemészteni.
Köszönöm a megtisztelő figyelmet!
– Lázadó